W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jak przygotować pacjenta do radioterapii? Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas konferencji „Bez bólu”, zorganizowanej przez Fundację „Po oparzeniu” oraz Fundację Onkologiczną „Nadzieja”. Podkreślono, jak ważne jest leczenie stomatologiczne przed i w czasie terapii.

Eksperci podkreślają, że radioterapii nie można zacząć bez sanacji jamy ustnej, bo późniejsze powikłania mogą prowadzić np. do martwicy żuchwy.

Sanacja jamy ustnej kluczowa w leczeniu nowotworów

– W większych miastach, u osób, które mają możliwość pójścia do stomatologa prywatnie, wygląda to trochę lepiej. Ale są rejony, gdzie stomatolog nie jest dostępny. Dlatego konieczny jest dodatkowy kontrakt dla gabinetów stomatologicznych, żeby chory onkologicznie nie musiał czekać pół roku na sanację i mógł pójść do stomatologa przed rozpoczęciem leczenia. Pamiętam przypadek dwóch czterdziestolatków z Warszawy: odesłałam ich na sanację, a wrócili po pół roku. Mieli nowotwory podstawy języka do radykalnego leczenia natychmiast. Po tym pół roku jeden z pacjentów nadawał się jedynie do leczenia paliatywnego. Również przy chemioterapii nie może być ubytków w zębach, bo to wrota do zakażenia całego organizmu – tłumaczy dr Kiprian.

Eksperci podkreślają, że takich standardów brakuje również, jeśli chodzi o inne skutki uboczne radioterapii – m.in. w obrębie skóry oraz błon śluzowych całego przewodu pokarmowego, nie tylko jamy ustnej.

– One muszą być ujednolicone w całej Polsce. Bo dziś w każdym ośrodku lekarze zalecają co innego – podsumowuje dr Kiprian. Eksperci podczas konferencji nie ukrywali, że radioterapia w wielu przypadkach ratuje życie, ale miewa również skutki uboczne. Wielu specjalistów w tej dziedzinie przeprowadza tak zwaną prehabilitację, czyli przygotowanie do radioterapii.

Prehabilitacja – to ważny element leczenia

– Przeprowadzamy z pacjentem rozmowę, w czasie której jest dokładanie informowany, na czym polega cały proces radioterapii. Odbywa spotkanie z psychologiem, z żywieniowcem, z fizjoterapeutą. (…) Z mojego doświadczenia wynika, że pacjent uświadomiony jest spokojniejszy, szybciej się go napromienia i szybciej kończy leczenie. Prehabilitacja powinna być standardem w każdy ośrodku leczenia nowotworów, lecz niestety nie jest – mówi dr n. med. Dorota Kiprian, onkolog, radioterapeuta z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Sanacja jamy ustnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA