Szacuje się, że nawet jedna trzecia społeczeństwa ma problem z przewlekłą niewydolnością żylną. Interwencja chirurga naczyniowego jest niezbędna w przypadku zaawansowanego stadium, ale warto umówić się na konsultację już w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Na czym polega choroba?
Czym jest przewlekła niewydolność żylna?
W rezultacie przewlekłego nadciśnienia żylnego powstają zmiany patologiczne określane jako niewydolność żylna. Rozwój zmian prowadzi do podwyższenia ciśnienia, które wpływa na uszkodzenie zastawki żylnej i powoduje cofanie się krwi. Organizm wykonuje niewyobrażalną pracę, przepompowując krew z kończyn dolnych do serca, dlatego w przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dobry chirurg naczyniowy w Poznaniu potrafi ustalić przyczynę problemów, a może być nią również zwężenie lub niedrożność żył. Proponowane metody leczenia mogą ograniczyć dolegliwości, a nawet zapewnić pełne udrożnienie żył i powrót właściwego przepływu krwi.
Co może powodować przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych?
Biorąc pod uwagę, że na przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych cierpi około 30 proc. społeczeństwa, chirurgia naczyniowa w Poznaniu stanowi istotną część chirurgii. Żylaki są problemem estetycznym, ale przede wszystkim przysparzają różnych uciążliwych dolegliwości. Mogą być spowodowane wadą wrodzoną – mowa wówczas o pierwotnej niewydolności zastawek żylnych. Żylaki wtórne są z kolei efektem nabytej niewydolności zastawek żylnych. Za rozwój choroby odpowiada ponadto przebyta zakrzepica żył głębokich i wiążący się z nią zespół pozakrzepowy. Niestety kobiety w ciąży są narażone na powstawanie żylaków. Występują u nich żylne zespoły uciskowe. Obszarem narażonym na problemy są m.in. okolice bioder. W efekcie niewydolności żylnej miednicy dochodzi do rozwoju żylaków miejsc intymnych. Na nogach mogą pojawiać się również żylaki atypowe. Wszystkie nieprawidłowości można zbadać, wykonując USG doppler żył i tętnic kończyn. Bezinwazyjne i bezbolesne badanie obrazuje przepływ krwi, dzięki czemu lekarz może postawić właściwą diagnozę. Na stronie https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa dowiesz się więcej na temat badania.
Bezpośrednie przyczyny niewydolności żylnej
Kobiety są bardziej narażone na pojawienie się żylaków. Wiek także stanowi istotny czynnik. Nie można bagatelizować uwarunkowań genetycznych. Jeżeli ktoś w rodzinie chorował na niewydolność żylną, zwiększa się prawdopodobieństwo, że my również zachorujemy. Na zachorowanie są bardziej narażone osoby otyłe i o wysokim wzroście. Płaskostopie oraz inne wady postawy mogą negatywnie wpływać na przepływ krwi i prowadzić do zachorowania. Kobiety chorują częściej ze względu na gospodarkę hormonalną. Wystąpieniu dolegliwości sprzyja przyjmowanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych oraz wspomniana już ciąża. Długie przebywanie w jednej pozycji – siedzącej lub stojącej – to kolejna przyczyna zaburzenia przepływu krwi. Warto obserwować zmiany na nogach i nie należy bagatelizować bólu oraz skurczów łydek.