Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zespół jelita drażliwegoZespół jelita drażliwego. Częste bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem mogą być objawem zespołu jelita drażliwego. Warto więc sprawdzić najważniejsze informacje na temat tej przewlekłej choroby, aby w razie czego można było podjąć odpowiednie kroki.

 

  1. Czym jest zespół jelita drażliwego?
  2. Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?
  3. Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Wciąż niestety nie są znane szczegóły na temat przyczyn powstawania choroby. Na szczęście dostępne są skuteczne metody leczenia, które w połączeniu z profilaktyką pozwalają uzyskać świetne efekty.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Choroba o nazwie zespół jelita drażliwego dotyczy jelita cienkiego oraz grubego. Najpopularniejszymi objawami są zaburzenia rytmu wypróżniania i powracające bóle brzucha, które mogą mieć różne nasilenie. Co ważne, zaburzenia nie mają żadnych uwarunkowań biochemicznych lub organicznych. Zespół może utrudniać normalne funkcjonowanie, ponieważ nawet niewielka ilość gazów w jelitach może być odczuwana jako duże wzdęcia. Chociaż objawy występują zazwyczaj u jednej osoby na dziesięć, to jednocześnie zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęstszych chorób całego układu pokarmowego. W przypadku kobiet choroba występuje nawet dwa razy częściej niż u mężczyzn, a dodatkowo jest to przypadłość rodzinna. Pamiętaj jednak, że chociaż na chwilę obecną nie da się całkowicie wyleczyć zespołu jelita drażliwego, to dzięki odpowiedniemu podejściu i zachowaniu diety można prowadzić normalne życie.

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Nie da się jednoznacznie wskazać, co wpływa na wystąpienie zespołu jelita drażliwego. Zgodnie z dotychczasową wiedzą można jednak wskazać kilka czynników, które mają wpływ na rozwój choroby. Chodzi przede wszystkim o:

  • zarażenie się biegunką infekcyjną,
  • wystąpienie zaburzeń związanych z osią mózgowo-jelitową,
  • wyjątkową wrażliwość trzewną,
  • wystąpienie zaburzeń funkcji motorycznych jelit.

O ile u zdrowych osób przez cały czas dochodzi do kurczenia i rozkurczania się mięśni jelit, co pozwala przesuwać pokarm w stronę jelita grubego, to u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego perystaltyka ulega zaburzeniu. To natomiast objawia się częstymi zaparciami (związanymi ze zwolnioną czynnością motoryczną) lub biegunkami (w przypadku przyśpieszonej czynności motorycznej jelit). Warto również zwrócić uwagę na fakt, zgodnie z którym nawet 50% osób cierpiących na zespół jelita drażliwego odczuwa różnego rodzaju lęki lub cierpi na depresję. Takie problemy mogą powodować nasilanie się zespołu jelita drażliwego. Przeczytaj więcej o zespole jelita drażliwego na stronie: https://diag.pl/pacjent/zespol-jelita-drazliwego-czym-sie-objawia-ta-uciazliwa-choroba/.

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie wystąpienie zespołu jelita drażliwego, nie powinien oczywiście od razu wpadać w panikę. Lepiej skupić się na obserwowaniu objawów, a następnie skonsultować z lekarzem. Istotne są między innymi zmiany występujące w rytmie wypróżnień oraz nieuzasadnione bóle brzucha. Szczególną uwagę powinny zachować osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia. Jeżeli oprócz wymienionych objawów zauważysz u siebie powracające wymioty, spadek masy ciała oraz trudności z połykaniem, należy jak najszybciej przeprowadzić badania diagnostyczne, które przepisze lekarz. W takich przypadkach najczęściej zaleca się wykonanie badań typu morfologia krwi, stężenie CRP oraz TSH i badania na celiakię. Przy okazji pozwalają one wykluczyć inne dolegliwości, co ułatwi postawienie odpowiedniej diagnozy.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA