Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Endoproteza stawu biodrowegoEndoproteza jest implantem wszczepionym operacyjnie, zastępującym utraconą funkcję narządu lub narządów. Jest wykonana z biomateriałów biozgodnych, których oddziaływanie na system immunologiczny jest minimalne. Najczęściej stosowane materiały biozgodne to polimery syntetyczne, półsyntetyczne, materiały ceramiczne oraz niektóre metale i ich stopy. Endoprotezy są implantami stosowanymi przede wszystkim do zastępowania uszkodzonych narządów ruchu. Najczęściej zastępują najbardziej narażone na uszkodzenie stawy kończyn dolnych: staw biodrowy i staw kolanowy. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest najczęściej jedyną szansą na zlikwidowanie bólu, odzyskanie sprawności i powrót normalnej aktywności.

 

Dlaczego najczęściej wykonuje się endoprotezoplastykę stawu biodrowego?

Kulisty staw biodrowy jest tworzony przez głowę kości udowej i panewkę stawu biodrowego kości miednicy. Jest jednym z największych stawów w organizmie człowieka, przenosi ciężar tułowia na kończyny dolne i umożliwia ruchomość kończyny dolnej w bardzo wielu płaszczyznach a w powiązaniu z aparatem mięśniowym gwarantuje wykonywanie precyzyjnych ruchów lokomocyjnych. Staw biodrowy jest skomplikowanym układem wzajemnie powiązanych kości, chrząstek, więzadeł i mięśni. Że względu na umiejscowienie w ciele człowieka przenosi znaczne obciążenia. Gdy przenoszone obciążenia przekraczają wytrzymałość fizjologiczną stawu ulega on uszkodzeniu. Uszkodzenie stawu biodrowego powoduje ból, znacznie ogranicza sprawność i możliwość poruszania się. W takich przypadkach jedyną możliwością powrotu do sprawności jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego.

Wskazania do endoprotezoplastyki

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego najczęściej są wynikiem zużycia i uszkodzenia chrząstki stawowej. Odsłonięte powierzchnie kostne trą o siebie wywołując ból, sztywność, niestabilność i ograniczenia ruchowe. Główne przyczyny zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym to zaawansowany wiek pacjenta, choroby reumatoidalne, złamania w obrębie stawu i wady o charakterze wrodzonym. Charakterystyczne objawy wskazujące na konieczność wymiany stawu biodrowego to: trudności we wchodzeniu i schodzeniu ze schodów, bóle w pachwinie i w biodrze utrudniające zasypianie, brak skuteczności leków przeciwbólowych, ograniczenia w poruszaniu wywołane bólem. Chory próbuj odciążyć bolącą kończynę i zaczyna utykać. Zależnie od zaawansowania schorzenia biodra rozróżniamy następujące rodzaje leczenia operacyjnego. Endoprotezoplastyka całkowita polegająca na usunięciu panewki stawowej i głowy, i szyjki kości udowej. Endoprotezoplastyka częściowa polegająca na usunięciu głowy kości udowej i kapoplastyka polegająca na wymianie jedynie powierzchni stawowych i tkanek pod chrzęstnych.

Gdzie wykonać operację endoprotezoplastyki?

Operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego dobrze jest wykonać w renomowanych klinikach ortopedii i traumatologii dysponujących wysoko wykwalifikowanym personelem medycznym i odpowiednim sprzętem medycznym. W wiodących centrach ortopedii jak na przykład Carolina Medical Center w Warszawie i w Gdańsku endoprotezy są wykonywane na miarę pod konkretnego pacjenta.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA