Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

21575269 xxlW dzisiejszych czasach, w których panuje bardzo szybkie tempo życia, wiele osób uskarża się na nadmierną senność i zmęczenie. Bardzo dotkliwie cierpią także z powodu tych dolegliwości osoby chore na cukrzycę. Jakie mogą być przyczyny tego stanu?

 

Cukrzyca a senność i zmęczenie

Osoby, u których stwierdzono cukrzycę, często cierpią z powodu chronicznego zmęczenia i senności. Dzieje się tak z powodu wysokiego stężenia glukozy, której organizm nie jest w stanie przetworzyć i wykorzystać do pracy. Proces wykorzystywania cukrów jako źródła energii jest bowiem zaburzony o diabetyków. Objawy często nasilają się po zjedzeniu posiłku, szczególnie jeśli pojawiła się w nim duża ilość węglowodanów. Chorzy na cukrzycę cierpią nie tylko z braku życiodajnej energii, ale także z powodu obniżenia nastroju, co jest spowodowane właśnie chronicznym zmęczeniem i sennością, których nie sposób zwalczyć. Bardzo istotna jest w tym przypadku samokontrola, czyli stałe nadzorowanie poziomu cukru we krwi przy pomocy glukometru oraz właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta.

Gdzie szukać pomocy?

Warto nie tylko szukać wskazówek u lekarzy, specjalistów, ale także w fachowej literaturze, w której znaleźć można porady i przepisy dla cukrzyków, dzięki którym uda się przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki. Odpowiedzi na wiele nurtujących pytań znaleźć można również na specjalistycznych blogach i w poradnikach dla diabetyków.

Inne przyczyny senności i zmęczenia

Codzienne obowiązki, nadgodziny w pracy, konieczność pogodzenia życia zawodowego z prywatnym, to wszystko sprawia, że wiele osób nie wysypia się. Przeciętnie, organizm dorosłego człowieka potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin snu, by się zregenerować. Nie zawsze się to jednak udaje. Efektem jest przewlekłe zmęczenie i senność, które towarzyszą właściwie od przebudzenia. Receptą na to jest odpoczynek, relaks, urlop i lepsze rozporządzanie czasem.

Anemia

Niedokrwistość to stan chorobowy, wynikający w przeważającej części z niedoborów żelaza. Chorzy na anemię cierpią z powodu zmęczenia, senności, rozdrażnienia, braku koncentracji. Anemicy mają bladą skórę, szybko się męczą, dość często tracą przytomność. Jeżeli anemia spowodowana jest brakiem żelaza, to wystarczy wyrównanie jego poziomu. Czasami konieczne jest podanie zastrzyków, w lżejszych przypadkach zmiana diety na bogatszą w składniki odżywcze. Często przyczyną jest również brak witaminy B12 bądź kwasu foliowego w organizmie. Podstawowym badaniem, które diagnozuje tę chorobę, jest morfologia, którą zdecydowanie warto regularnie powtarzać.

Zbyt duże ilości kofeiny

Pozornie może się wydawać, że picie kawy doda nam energii. Naturalnie jest to stwierdzenie prawdziwe, o ile nie przekraczamy dozwolonej dawki, czyli pijemy nie więcej jak 2-3 szklanki kawy dziennie. Zbyt duża ilość kofeiny działa odwrotnie niż w założeniu – zamiast stymulować, sprawia, że odczuwamy chroniczne zmęczenie i senność.

Niedociśnienie

Osoby z niskim ciśnieniem często cierpią z powodu zmęczenia. Ich krew przepływa wolniej i pod mniejszym ciśnieniem, co skutkuje gorszym zaopatrzeniem organizmu w tlen. Wówczas pojawia się osłabienie, problemy ze snem, z koncentracją, senność, zawroty i bóle głowy, omdlenia.

Bezdech senny

Osoby, które cierpią na bezdech senny, są niewyspane, bowiem wybudzają się wielokrotnie w ciągu nocy z powodu zaburzeń w oddychaniu. Wyczerpanie towarzyszy im właściwie od przebudzenia.

 

Jak widać, oprócz nagłych przyczyn chronicznego zmęczenia i senności jest wiele. W artykule wymienione zostały tylko najczęstsze i najbardziej prawdopodobne powody. Jednak każdy przypadek jest inny i wszelkie zauważone dolegliwości, które nas niepokoją należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

undefined

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA