Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Radzie ds. Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia priorytetem przez najbliższe pół roku będą działania na rzecz poprawy warunków pracy kadry dydaktycznej na wydziałach lekarsko-dentystycznych. Przewodnictwo w niej przejmuje przedstawiciel zawodowego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Przywrócenie należnego prestiżu uczelniom medycznym

– Należy zniwelować zaniedbania, jakie w kwestii warunków pracy na wydziałach lekarsko-dentystycznych do tej pory popełniono. Nasze pół roku przewodnictwa poświęcimy na przywrócenie należnego prestiżu uczelniom medycznym, tak aby praca na wydziałach lekarsko-dentystycznych nie była przykrą koniecznością, ale znowu stanowiła wyróżnienie. Wierzę, że dzięki tym działaniom doprowadzimy do bardzo potrzebnego dzisiaj zwiększenia zasobów kadr dydaktycznych – zaznaczył wiceprezes NRL Paweł Barucha.

Wśród zadań Przewodniczącego Rady znajdują się m.in. zwoływanie posiedzeń, prowadzenie, ustalanie ich porządku, planowanie i organizowanie pracy Rady. Ma on możliwość powołania grupy roboczej.

 – Problemy, z jakimi mierzy się stomatologia, która jest obecnie prawie w całości poza publiczną ochroną zdrowia, powinny być rozwiązywane w ścisłej współpracy z przedstawicielami lekarzy dentystów, znającymi realia od środka. Stomatologia musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami, więc bezpośredni dialog organizatorów systemu z jego uczestnikami jest niezmiernie ważny. Liczę na dobrą współpracę – powiedział Paweł Barucha.

Zadania Rady ds. Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia

Dotychczasowe starania samorządu lekarskiego, a w szczególności Komisji Stomatologicznej NRL w Radzie ds. Rozwoju Stomatologii przyniosły efekt w postaci przekazania minimum 140 mln ze środków publicznych na nadwykonania pierwszych siedmiu miesięcy w stomatologii. Rada jest organem pomocniczo-doradczym ministra właściwego do spraw zdrowia. Do zadań Rady należy proponowanie rozwiązań i zgłaszanie postulatów w zakresie: kształcenia przeddyplomowego na kierunku lekarsko-dentystycznym; kształcenia przeddyplomowego w innych zawodach mających zastosowanie w stomatologii; kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów ze szczególnym uwzględnieniem szkolenia specjalizacyjnego i umiejętności przeznaczonych dla lekarzy dentystów.

Rada zajmuje się także rozwojem zawodowym, w tym nabywaniem nowych kwalifikacji, przez przedstawicieli zawodów. Rada ustala również zasady wykonywania zawodu lekarza dentysty oraz prowadzenia działalności leczniczej, w tym w szczególności praktyki zawodowej. Ustala także zakres wyceny świadczeń finansowanych ze środków publicznych.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Rada ds. stomatologii

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA