Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pracownię druku 3D uruchomił Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Jest to jedyny w Polsce ośrodek ekspercki w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci. Będą tam powstawały specjalne szyny do operacji ortognatycznych, zmieniających kształt twarzy małych pacjentów.

Druk 3D pomocny w skąplikowanych operacjach

– Potrzebujemy opracowywać nasze projekty operacyjne wirtualnie i przygotowywać się do zabiegów ortognatycznych za pomocą technologii cyfrowych – powiedział dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz koordynator pracowni druku 3D.

Aby móc skorzystać z tych technologii, należy przenieść rzeczywistość wirtualną na blok operacyjny za pomocą specjalnych szyn i modeli, które należy wydrukować. Podczas przygotowywania się do różnych skomplikowanych operacji potrzebujemy również modeli sterolitograficznych, czyli drukowanych przez specjalne drukarki.

Drukowanie szyn operacyjnych do operacji ortognatycznych

Aktualnie podstawowym celem pracowni druku 3D jest przygotowywanie specjalnych szyn operacyjnych do operacji ortognatycznych, zmieniających kształt twarzy (kostne zabiegi dwuszczękowe – osteotomia szczęki i żuchwy, gdzie do pozycjonowania odłamów potrzebujemy specjalnych szyn, które do tej pory robił nam technik stomatologiczny przy użyciu modeli w technikach tradycyjnych).

– Chcemy przechodzić na techniki wirtualne, cyfrowe, które pomagają nam w precyzyjniejszym wykonywaniu tych zabiegów i w szerszym dostępie młodych szkolących się lekarzy do obserwowania procesu projektowania – dodał dr n. med. Krzysztof Dowgierd.

Pierwsi pacjenci skorzystali już z szyn operacyjnych służących do pozycjonowania odłamów kostnych szczęk podczas operacji chorób twarzoczaszki wydrukowanych w pracowni. Z druków 3D będą mogli korzystać także lekarze innych specjalności z olsztyńskiego szpitala.

– Już teraz korzystaniem z wydruków 3D są zainteresowani m.in. chirurdzy i ortopedzi z naszego szpitala. Także ortodonci potrzebują redukcji liczby magazynowanych modeli gipsowych. Wystarczy je zeskanować i przechowywać jako cyfrowy skan, a w razie potrzeby można je wydrukować – dodał.

W pracowni znajdują się dwie drukarki 3D i maszyna do utwardzania modeli. Wkrótce pojawią się tam również skanery wewnątrzustne wraz z programami do ich obsługi.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Pracownia druku 3D

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA