Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Około 1100 lekarzy, lekarzy dentystów i pielęgniarek oraz ratowników medycznych z Ukrainy ukończyło kurs języka polskiego, medycznego. Aktualnie bierze w nim udział około stu ukraińskich lekarzy. Kurs prowadzi Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Ministerstwo Zdrowia uczy polskiego ukraińskich lekarzy

Bezpłatne kursy języka polskiego dla medyków, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy rozpoczęły się zaraz po rozpoczęciu wojny na wschodzie. Zajęcia to wspólna inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

- Do tej pory kursy były prowadzone w 129 grupach. Przedstawiciele zawodów medycznych uczą się języka polskiego specjalistycznego, medycznego. Poziom kursantów jest zróżnicowany. Jedni zaczynają od podstaw, innym zależy na tym, by podszkolić język w komunikacji z pacjentami i personelem medycznym, ale są także osoby, które chcą pracować nad umiejętnością pisania, niezbędną do prowadzenia dokumentacji medycznej

– mówi Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego cytowany w informacji opublikowanej przez CMKP.

Kursy są zróżnicowane. Od tak zwanego poziomu A1 dla początkujących do C1 – traktowany jako kurs specjalistyczny. Zajęcia prowadziło ponad 20 lektorów. Kursy finansuje Ministerstwo Zdrowia. Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne.

Praktyczna nauka języka

- Zależy nam na praktycznej nauce języka, dlatego kursanci na zajęciach uczą się nie tylko gramatyki, ale także komunikacji z pacjentem oraz personelem medycznym. Na zajęciach wykorzystujemy także autentyczne materiały z radia, telewizji, prasy branżowej, bo to najlepszy sposób na to, by przyswoić specjalistyczne słówka potrzebne w pracy w szpitalu i przychodni. Na zajęciach wykorzystujemy także autentyczne materiały z radia, telewizji, prasy branżowej, bo to najlepszy sposób na to, by przyswoić specjalistyczne słówka potrzebne w pracy w szpitalu i przychodni

– wyjaśnia Karolina Rosińska, lektor języka polskiego, specjalista ds. metodyki e-learningu w Dziale e-Learningu CMKP.

Dzięki prowadzonym zajęciom, powstanie również słowniczek, w którym znajdą się wybrane zwroty oraz wyrażenia z poszczególnych dziedzin medycyny. Zostanie on zamieszczony w formie ćwiczeń leksykalnych na platformie CMKP e-learningowej. Dzięki słownikowi słuchacze będą mogli ćwiczyć znajomość słownictwa specjalistycznego oraz poprawność pisowni terminów medycznych.

Dowiedz się więcej. Ukraińcy dentyści uczą się polskiego.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA