Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Na zaburzenia depresyjne lub lękowe cierpi w Polsce około 30 procent lekarzy – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Nie Widać Po Mnie. Z badań fundacji wynika, że polscy medycy troszczą się o zdrowie pacjentów, ale zapominają o swoim. [...]

- Obserwujemy ogromny dysonans między istotnością problematyki zdrowia psychicznego medyków i jednoczesną barierę środowiska przed korzystaniem ze wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego - mówiła Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie widać Po Mnie.

Problem zdrowia psychicznego medyków

O tych problemach rozmawiano we wrześniu podczas konferencji prasowej dotyczącej zdrowia psychicznego polskich medyków. Inicjatorem konferencji była Naczelna Izba Lekarska wraz z Fundacją Nie Widać Po Mnie.


- Bagatelizowany przez lata problem, stał się swoistym społecznym tabu, które jedynie umacnia istniejące w niektórych środowiskach przekonanie, że medyk musi być silny i sobie poradzi

- wyjaśniała, podczas konferencji, Urszula Szybowicz.

Po pandemii jeszcze gorzej

Problem związany ze zdrowiem psychicznym kadry medycznej nasilił się szczególnie w okresie pandemii koronawirusa.


- Widzimy, że personel pielęgniarski wykazał największy odsetek stanów depresyjnych i lękowych - mówiła prof. Ewa Majos przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji, która dodała, że "personel medyczny częściej doświadcza objawów depresyjnych niż osoby niewykonujące zawodów medycznych".

Wsparcie psychologiczne dla lekarzy

Fundacja nie tylko przeprowadziła badania, ale stworzyła także projekt - "W(y)SPA Wsparcie dla Medyka", który ma pomóc kadrze medycznej. Celem tej inicjatywy jest "zapewnienie pracownikom podmiotów leczniczych dostępu do wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego" (więcej informacji na wyspa.niewidacpomnie.org). Dzięki tej platformie są możliwe konsultacje ze specjalistami za pośrednictwem videokonsultacji, konsultacji telefonicznej, a także czatu. Daje ona także możliwość dostępu do grupy wsparcia, a także webinarów, szkoleń dotyczących wzmacniania zasobów, promocji zdrowia psychicznego i rozwoju kompetencji zawodowych. - Zadbanie o kondycję psychiczną i wsparcie pracowników ochrony zdrowia jest fundamentem dobrze działającego systemu ochrony zdrowia - piszą przedstawiciele Fundacji.

_____________________________

Dowiedz się więcej - Wsparcie psychologiczne dla lekarzy.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA