Lekarz dentysta w trakcie swojej pracy wytwarza liczne odpady. Są nimi np.: gaziki, rękawiczki, strzykawki. I oczywiście zęby czy resztki substancji do wypełnień. Nie wszystkie odpady są szkodliwe. (Odpadów komunalnych nie trzeba zgłaszać, a odpady niebezpieczne ujęto w załączniku 2 do ustawy o odpadach)
Jako wytwórca odpadów niebezpiecznych lekarz dentysta musi zgłosić je staroście i raz do roku zdać sprawozdanie - zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi - marszałkowi. Jeśli jest ich więcej niż 100 kg rocznie (a to raczej rzadko się zdarza), należy to zgłosić w starostwie oraz uzyskać na zezwolenie na wytwarzanie odpadów (ważne przez 10 lat).
Takie zezwolenie określa ilość odpadów, które zdefiniowane są kodami. Konieczne jest też posiadanie programu gospodarki odpadami i oczywiście prowadzić ich ewidencję. Nie wolno zapomnieć o tym, by przechowywać karty przekazywania odpadów (te lekarz otrzymuje od firmy odbierającej). Na podstawie kart podsumowuje się ilość wyprodukowanych odpadów o danym kodzie. Sporządzone sprawozdanie obejmuje okres 1 roku.
Nowością jest konieczność dokumentacji związanej z zakresem korzystania ze środowiska. Jest tak w przypadku przekroczenia progu co roku określanego przez ministra środowiska. W przypadku kontroli należy być gotowym przedstawić: dowody opłat za korzystanie ze środowiska. Czyli np. paliwo za samochód (jeśli jest wliczony do kosztów firmy), pobór wód, odprowadzanie ścieków, ogrzewanie budynku paliwem, pobieranie wody ze studni, przydomowa oczyszczalnia ścieków, każda utwardzona powierzchnia ujęta w otwarty bądź zamknięty system odprowadzania wody. Jeśli wynajmowany budynek ma administratora, to opłaty są jego odpowiedzialnością. Należy pamiętać, że dokumentację należy przechowywać przez 5 lat. Odpady klasyfikuje wytwórca, czyli lekarz dentysta.
Jeśli zrobi to nieprawidłowo może zostać upomniany albo dostać karę pieniężną. Organem kontrolującym jest przede wszystkim WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska). Do kontroli uprawnione są też gmina i powiat. Kontrola może być niezapowiedziana lub w trybie interwencyjnym (np. na podstawie czyjejś skargi). /Źródło: wywiad z Damianem Milewskim z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskim zamieszczony w miesięczniku PULS/