W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Alergicy w konsekwencji alergii mogą doświadczać problemów ze zdrowiem jamy ustnej – alarmują dentyści. Około 12 milionów osób w Polsce ma alergię. Najczęstsze to uczulenia na pyłki, roztocza kurzu domowego, pokarmowe i jad owadów.

 

Alergia a suchość w ustach

Eksperci podkreślają, że szczególnie ta grupa osób powinna wypijać około 1.5 litra płynów dziennie, a w czasie upałów jeszcze więcej.

– Do suchości w ustach może prowadzić oddychanie przez usta, jeśli mamy zatkany nos z powodu kataru, ale także antyhistaminowe leki przeciwalergiczne czy stosowana pomocniczo pseudoefedryna zmniejszająca obrzęk śluzówek. Obniżona ilość śliny to większe ryzyko namnażania się szkodliwych bakterii, co poskutkuje nieświeżym oddechem oraz, co gorsza, zwiększonym ryzykiem chorób dziąseł i próchnicy

– ostrzega lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

Leki na alergię a mycie zębów

Szczególną dbałość o mycie zębów powinny wykazywać osoby, które używają inhalatora. Wziewne leki glikokortykosteroidowe są podstawą skutecznego leczenia i kontroli astmy oskrzelowej. Mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne, stosuje się je, by zahamować reakcję oskrzeli w kontakcie z alergenami, a przez to ułatwić alergikowi oddychanie.

- W małych i średnich dawkach są niemal pozbawione działań ogólnoustrojowych i działają tylko w miejscu podania. Należy jednak wiedzieć, że ich skuteczność zależy nie tylko od rodzaju podawanego leku, ale w znacznym stopniu od rodzaju inhalatora i techniki przyjmowania. Nieprawidłowe podanie leku z inhalatora sprawia, że cząstki leku zatrzymują się w jamie ustnej na śluzówkach, a nie są wciągane do oskrzeli, to nie tylko zmniejsza skuteczność leczenia, ale i zwiększa ryzyko grzybicy jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest, by inhalator był prawidłowo dobrany, a w przypadkach trudności z podażą leku wziewnego zaleca się stosowanie spejsera, czyli komory inhalacyjnej. Konieczne jest również przepłukiwanie ust wodą po aplikacji, a w optymalnych warunkach: umycie zębów po podaniu leku

– radzi lek. Monika Grzelczyk-Wielgórska, alergolog dziecięcy z Medicover.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Alergia wpływa na stan zębów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA