W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Fluor dodawany do wody w nieznacznym stopniu pozostawia tak zwany ślad środowiskowy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Trinity College Dublin oraz University College London. Obecnie ponad 35 proc. światowej populacji ma dostęp do fluoryzowanej wody i są liczne dowody naukowe potwierdzające znaczne zmniejszenie skali próchnicy zębów w takich społeczeństwach.

I choć skuteczność kliniczna i analiza kosztów tej metody są bardzo starannie przebadane, to do tej pory nie było żadnych niepokojących danych dotyczących jej wpływu na środowisko.

Fluoryzacja wody najskuteczniejsza metodą profilaktyki próchnicy

Zespół badawczy przeprowadził tak zwaną środowiskową ocenę cyklu życia. Analizowano trzy różne programy profilaktyki próchnicy – szczotkowanie zębów, lakierowanie fluorkowe i fluoryzację wody. Mierzono rozprzestrzenianie się, wagę i ilość, ślad węglowy itp. produktów wszystkich wspomnianych metod.


– Fluoryzacja wody ma najmniejszy wpływ na środowisko we wszystkich badanych kategoriach, jak również najniższy wpływ na lata życia skorygowane niepełnosprawnością w porównaniu ze wszystkimi innymi programami zapobiegania próchnicy – wykazało badanie.


Naukowcy zdecydowali się na wydanie odważnej opinii. Twierdzą, że fluoryzacja wody daje największy zwrot z inwestycji, biorąc pod uwagę równowagę między skutecznością kliniczną, opłacalnością i zrównoważeniem środowiskowym, naukowcy uważają, że metoda ta powinna być preferowaną interwencją zapobiegawczą na całym świecie, a szczególnie w najbardziej wrażliwych populacjach.

Fluoryzacja wody nie obciąża przyrody

– W miarę, jak kryzys klimatyczny zaczyna się nasilać, musimy znajdować nowe sposoby zapobiegania różnym chorobom, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że fluoryzacja wody jest skutecznym narzędziem profilaktycznym, a jednocześnie nie obciąża planety – podsumowuje prof. Brett Duane, jeden z autorów badania.
Fluor zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy nazębnej, ponieważ przekształca substancję pokrywającą z zewnątrz szkliwo – hydroksyapatyt – we fluoroapatyt. Fluoroapatyt jest związkiem o znacznie niższej rozpuszczalności w roztworach o kwasowym pH. Innymi słowy, jest bardziej wytrzymały na działanie kwasów, a zatem lepiej chroni przed nimi zęby. Przekształcanie hydroksyapatytu we fluoroapatyt jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i normalnym, zaś wszystkie organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zalecają wspomaganie tego procesu poprzez dodawanie związków fluoru do wody.

Dowiedz się więcej. Fluoryzacja wody.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA