Endodoncja to coraz bardziej popularna forma leczenia stomatologicznego. Przeżywalność zębów po takim leczeniu jest coraz dłuższa. Amerykanie policzyli jak długo "żyje" ząb po leczeniu kanałowym.
Dane pobrano z elektronicznych kart dentystycznych zgromadzonych przez 99 gabinetów i klinik dentystycznych w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Dental Research".
Co ciekawe, wyniki zależały od regionu. Najdłużej żyły zęby pacjentów z północnego wschodu Stanów Zjednoczonych (20,5 lat), najkrócej zaś u osób z zachodnich stanów (8,7 lat). Ważne też było, jakie ubezpieczenie posiadał konkretny pacjent, a więc jakie materiały i opcje leczenia zastosowano. - Nasze wyniki mogą być teraz wykorzystywane w praktyce dentystycznej do pomagania pacjentom i dentystom przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia - mówi Thankam Thyvalikakath, współautor badania.
Ząb po leczeniu kanałowym żyje średnio 11 lat – tak wynika z najnowszych badań zrealizowanych przez Regenstrief Institute i Indiana University School of Dentistry (USA). Jednak ten wynik jest uśredniony, a na długość życia zęba ma wpływ kilka czynników, w tym leczenie uzupełniające. Zęby, które były odbudowywane lub uzupełniane protetycznie po leczeniu kanałowym, wytrzymują około 11 lat.
Natomiast zęby, które nie były poddawane uzupełnieniu po leczeniu kanałowym przeżywały tylko 6,5 roku – wynika z analiz amerykańskich naukowców. W badaniu, które - jak do tej pory – było największym tego typu wzięło udział 46 tys. pacjentów, którzy przeszli leczenie kanałowe.
_____________________________
Dowiedz się więcej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.