W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

GUS opublikował raport "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 r.", z którego wynika, że lekarze dentyści w Polsce są coraz starszą grupą zawodową. Jednak jest ich więcej. Prawo wykonywania zawodu ma ponad 43 tys. dentystów, jednak z pacjentem pracuje tylko niecałe 15 tys. lekarzy dentystów!

Dane z raportu potwierdzają tendencję starzenia się kadry sytemu ochrony zdrowia. Większość dentystów z prawem wykonywania zawodu, albo jest na emeryturze, albo nie pracuje w zawodzie. Na 100 tys. mieszkańców Polski przypada tylko 3,7 dentysty.
Wyzwaniem staje się racjonalne planowanie rozwoju kadr medycznych, zachęcenie odpowiedniej liczby osób do kształcenia na kierunkach medycznych, tak, aby zapewniona była zastępowalność pokoleń w grupie personelu medycznego, a także najlepsze wykorzystanie ich potencjału zawodowego, zgodnie z potrzebami systemu oraz wsparcie rozwoju zawodowego obecnych pracowników oraz zapobieganie odpływowi pracowników służby zdrowia do innych zawodów czy ich emigracji – czytamy w raporcie.
dentyściGłówny Urząd Statystyczny poinformował także, że systematycznie spada liczba gabinetów współpracujących w NFZ-em. W 2020 r. udzielono w nich ponad 20% mniej porad niż rok wcześniej.
W 2020 r. odnotowano łącznie ponad 4 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych świadczących usługi w ramach środków publicznych. Jest to o prawie 9% mniej niż w roku poprzednim. Należy jednak podkreślić, że 82% z nich stanowiły praktyki stomatologiczne, jest to 8% mniej niż w poprzednim roku.
W roku 2020 prawo wykonywania zawodu posiadało 153,5 tys. lekarzy, 43,3 tys. lekarzy dentystów, 303,2 tys. pielęgniarek, 39,8 tys. położnych, 36,5 tys. farmaceutów i 17,1 tys. diagnostów laboratoryjnych. Jednak w 2020 r. liczba lekarzy pracujących bezpośrednio z pacjentem w Polsce wyniosła nieco ponad 92 tys., z czego 67,7% stanowili specjaliści (ponad 62 tys.), a wśród lekarzy dentystów pracujących z pacjentem (14,3 tys.)
specjalizację posiadało 3,2 tys., co stanowiło 22,2%. Zaskakujący jest fakt, ze tylko co trzeci dentysta posiadający prawo wykonywania zawodu pracuje z pacjentem. Wśród lekarzy innych specjalności – emerytów i lekarzy, którzy porzucili profesję medyczną jest znacznie mniej.
W porównaniu z rokiem poprzednim, we wszystkich wymienionych zawodach medycznych odnotowany został wzrost liczby uprawnionych do wykonywania zawodu. Praktyki lekarskie i stomatologiczne w miastach stanowiły 73,5% wszystkich praktyk w Polsce. Na wsi tylko 26,5%. Praktyki stomatologiczne na wsi stanowiły 30,6%, natomiast w mieście 69,4%.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA