W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nastroje dentystówW Stanach Zjednoczonych, wśród lekarzy dentystów nadal panuje niepokój związany z pandemią koronawirusa. Dentyści wciąż obawiają się lockdownu, wyższych kosztów prowadzenia gabinetu oraz absencji pracowników swoich praktyk. Takie informacje płyną z raportu opublikowanego przez „Journal of the American Dental Association” (JADA).

Konkretne dane wskazują, że w przypadku pojawienia się kolejnej fali pandemii, 57% lekarzy boi się wzrostu kosztów leczenia stomatologicznego, 31% dentystów jako powód do niepokoju podało nowe fale zakażenia COVID-19, które po raz kolejny mogą spowodować zamknięcie gabinetów, a 28% podało ryzyko związane z niemożnością przyjścia personelu do pracy.

Optymizm w Ameryce

Autorzy podkreślają jednak, że amerykańcy dentyści z optymizmem spoglądają w przyszłość. Około 82% z nich przewiduje, że w przyszłym roku miesięczny obrót gabinetów będzie na tym samym lub wyższym poziomie, a 78% dentystów spodziewa się mieć taki sam lub większy dochód netto z praktyki.
– Pomimo przestojów i zmian w organizacji pracy gabinetów, lekarze dentyści „odbili się” finansowo i przewidują przyszły wzrost – napisali badacze z zespołu kierowanego przez dr Laurę Anne Jacox z University of North Carolina Adams School of Dentistry.
Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez pandemię państwem na świecie. Z patogenem miało styczność ponad 50 milionów osób, 819 000 zmarło.

Polski raport

Dane dotyczące nastrojów dentystów w obliczu pandemii pochodzą z pracy pt. „Wpływ pandemii COVID-19 na pewność siebie i organizację pracy dentystów”. Z kolei raport „Ostatni zgasi światło. Nastroje polskich lekarzy w postpandemicznej rzeczywistości” opracowany przez ekspertów zaproszonych przez Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy wsparciu i aktywnej współpracy Naczelnej Izby Lekarskiej nie jest już tak optymistyczny, jak amerykański. Wskazuje on, że pandemia w wyraźnie negatywny sposób wpłynęła na personel medyczny. Pogorszyła się kondycja psychiczną i fizyczna, a wieloletnie zaniechania w zakresie tworzenia odpowiednich warunków pracy w podmiotach leczniczych dziś ze zwiększoną siłą uwidaczniają słabości zarządzania zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA