W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najefektywniejsze w eliminacji stanu zapalnego dziąseł, zarówno w badaniach krótkoterminowych do 3 miesięcy jak i długoterminowych powyżej 3 miesięcy, są szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne - jednogłośnie stwierdzili uczestnicy panelu ekspertów, który poświęcony był szczoteczkom elektrycznym.

 

 

W spotkaniu, którego moderatorem była prof. dr n. med. Renata Górska, udział wzięli uznani profesorowie w dziedzinie stomatologii: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Banach, prof. dr hab. n. med. Teresa Bachanek, prof. dr hab. n. med. Anna Kurnatowska, prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka. Rolę sekretarza pełniła dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek.

Uczestnicy na podstawie ponad 200 publikacji naukowych ocenili skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo różnych szczoteczek elektrycznych. Porównali różne typy szczoteczek elektrycznych i szczoteczek manualnych. Porównania dotyczyły kilku aspektów: redukcji płytki nazębnej, zapalenia dziąseł (gingivitis), zapalenia okołowszczepowego (periomplantitis), redukcji flory bakteryjnej w kieszonkach dziąsłowych, a także wpływu na twarde tkanki zęba.

Okazało się, że szczoteczki elektryczne są najskuteczniejsze. Zaobserwowano w wielu pracach różnice w redukcji wskaźnika krwawienia (BOP) oraz redukcji stanu zapalnego dziąseł (GJ) na korzyść szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych. Podkreślono, na podstawie przedstawionego piśmiennictwa w tym zakresie, że wszystkie szczoteczki elektryczne istotnie redukują płytkę nazębną i są bezpieczne zarówno dla tkanek miękkich jak i twardych. Jednoznacznie badania dowodzą, że większość ocen krótkoterminowych wskazuje na istotną przewagę szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych nad dźwiękowymi (sonicznymi) w usuwaniu płytki naddziąsłowej na wszystkich powierzchniach zębów oraz w redukcji stanu zapalnego dziąseł.

Podkreślono, że mimo większej efektywności szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych niż manualnych, w redukcji płytki nazębnej nie obserwuje się niekorzystnych powikłań w postaci powstawania recesji, czy utraty CAL, klinicznego położenia przyczepu łącznotkankowego, dzięki zaokrąglonym kształtom szczoteczek. Nie zaobserwowano także abrazji dziąseł.

Nieliczne jak do tej pory badania wskazują także na korzystne efekty stosowania szczoteczek elektrycznych u pacjentów posiadających implanty, a także w przypadku pacjentów leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi. Wydają się one bezpieczne i wygodne, wpływają korzystnie na redukcję głębokości kieszonek i nie powodują recesji dziąseł.

Szczoteczki mechaniczne redukują znacznie silniej płytkę nazębną niż szczoteczki ręczne.

Przedstawione wyniki badań wskazują także, że szczoteczki elektryczne są bezpieczne dla twardych tkanek zęba. W porównaniu do szczoteczek manualnych nie stwierdzono wyższej ścieralności zębiny, a nawet zaobserwowano niższą ścieralność niż w przypadku stosowania szczoteczek manualnych.

Zatem na podstawie przeprowadzonej analizy piśmiennictwa można stwierdzić, że elektryczne szczoteczki dzięki redukcji płytki nazębnej i redukcji zapalenia dziąseł są najważniejszym instrumentem profilaktyki oraz leczenia chorób przyzębia i próchnicy.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA