Uczelnie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Egzamin PES. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski odniósł się do statystyk zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego wśród lekarzy, którzy z części pisemnej uzyskali ocenę co najmniej dobrą. Dlatego proponuje radykalne kroki i zmianę zasad egzaminowania lekarzy.

  • NRL proponuje zmiany w egzaminie PES.
  • Zdanie egzaminu pisemnego PES na ocenę dobra lub bardzo dobrą powinno zwalniać z egzaminu ustnego.
  • Egzamin ustny PES jest tylko formalnością, który zabiera czas lekarzom i ich pacjentom.

Zdaniem Łukasza Jankowskiego powinno się zrezygnować z ustnej części egzaminu, ponieważ nie wpływa on na przygotowanie zawodowe, a zabiera lekarzom czas, który mogliby poświęcić pacjentom. Prezes NRL wystosował w tej sprawie specjalne pismo do Ministra Zdrowia.

Egzamin PES ustny to formalność

„Przedstawione dane, w naszej ocenie, jednoznacznie wskazują, że egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy. Stanowi to niezaprzeczalny dowód na sens rezygnacji z części ustnej PES dla tych lekarzy” – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Prezes NRL, dane otrzymane od Centrum Egzaminów Medycznych przesłał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Korespondencja ta stanowi dodatkowe uzupełnienie argumentów, które przywoływane były przez prezesa NRL m.in. we wcześniejszym piśmie do MZ w sprawie postulatów środowiska lekarskiego względem zwolnienia części lekarzy z ustnego PES.

Statystyki potwierdzają koncepcje NRL

- Z danych uwzględniających egzaminy przeprowadzone w latach 2018-2022 wynika, że np. w tegorocznej sesji wiosennej egzamin ustny zdało 100% osób, które uzyskały ocenę bardzo dobrą z części pisemnej. Po podsumowaniu wyników z 9 sesji egzaminacyjnych, wskazać należy, że spośród 426 osób z oceną bardzo dobrą z części pisemnej tylko 2 osoby nie zdały następnie części ustnej (0,4%). W przypadku osób z oceną dobry plus było to zaledwie 0,7%, a u osób z oceną dobrą 1,3%. Przedstawione dane, w naszej ocenie, jednoznacznie wskazują, że egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy – czytamy we fragmencie listu skierowanego do Ministra Zdrowia.

Szkoda czasu lekarzy na egzamin PES

Prezes NRL wielokrotnie podkreśla, że zwolnienie z części ustnej PES grona lekarzy mających wynik co najmniej dobry z części pisemnej, w żaden sposób nie wpłynie na obniżenie jakości kształcenia i wysokość kompetencji lekarza specjalisty, a czas każdego lekarza, jaki mógłby on poświęcić dla pacjentów, nie powinien być przeznaczony na powtarzanie materiału do ustnej części egzaminu.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA