Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W okresie kilku ostatnich lat dynamicznie rośnie liczba gabinetów stomatologicznych, w których zostały zainstalowane profesjonalne systemy ssące. Dentyści coraz śmielej spoglądają w ich stronę, bo dostrzegają, że stosowane dotąd metody oparte wyłącznie na ślinociągu i kompresorze, są niewydajne i dalekie od doskonałości. Jednym z czołowych producentów systemów ssących jest austriacka firma Metasys. Dystrybutorem jej produktów jest białostocki Dentomax.

- Praca przy unicie wyposażonym w system ssący to przede wszystkim komfort dla lekarza. Dzięki efektywnemu odsysaniu, które zapewnia pompa, stomatolog zyskuje wyraźnie lepszy obraz pola zabiegowego. System jest w zasadzie niezbędny przy leczeniu ergonomicznym – pacjenta w pozycji leżącej, czy podczas korzystania z koferdamu – wyjaśnia Krzysztof Baranowski, konsultant z firmy Dentomax.

Lepsze i bardziej wydajne odsysanie płynów to zarazem większa wygoda dla pacjentów. Właściwości ssaka docenia się przede wszystkim w trakcie zabiegu piaskowania czy przy leczeniu chirurgicznym. W nieodległej perspektywie unity wyposażone w pompy ssące staną się najprawdopodobniej standardem. Stanie się, tak m.in., po wprowadzeniu obowiązku instalacji separatorów amalgamatu.

- Warto bowiem mieć na względzie, że montaż separatora wiąże się z koniecznością instalacji systemu ssącego. W tej chwili nie ma na rynku rozwiązania, które umożliwiałoby działanie separatora bez pompy – dodaje. Metasys posiada pełną ofertę systemów dla każdego gabinetu. To zresztą czołowy producent tych urządzeń na świecie. - Możemy wybierać pomiędzy systemem suchym i mokrym.

W zależności od potrzeb i możliwości dentysty, pomożemy mu wybrać, który będzie w jego wypadku bardziej efektywny – zapewnia Krzysztof Baranowski. W ofercie Metasysu możemy wyróżnić trzy grupy produktów: Vac – systemy suche, Excom Z – systemy mokre jednostanowiskowe oraz Excom hybrid – systemy mokre wielostanowiskowe. Produkty Vac I i Vac I Light to centralne suche systemy odsysania ze skrzynką przyłączeniową i separatorem wody. Są przystosowane do obsługi pojedynczego unitu. Modele różnią się przede wszystkim wymiarami. Wersja Light zajmuje nieco mniej miejsca, jest też prawie dwukrotnie lżejsza. Ale mniejsze wymiary oznaczają też nieco mniejszą wydajność. Excom Z to centralny mokry system ssący do pracy z jednym unitem. Występuje w wersji standardowej Eco, Eco Light lub ze zintegrowanym separatorem amalgamatu ZA1.

Pompy różnią się wydajnością zasysania powietrza. Warto zaznaczyć, że pompy Excom Z mogą obsługiwać dwa stanowiska pracy, przy 60 proc. wydajności. Trzecią grupą produktów są wersje Hybryd, stworzone z myślą o większych klinikach stomatologicznych. Pompy mogą obsługiwać maksymalnie 5 unitów.

Mogą być zintegrowane z separatorem amalgamatu. Fabrycznie wyposażone w separator są natomiast Excom hybrid: A2, A2-Eco II, A5 i A5-Eco II. Wersje Excom hybrid 2 i hybrid 5 nie posiadają tej funkcji. Projektując nowy gabinet lub planując remont istniejącego, warto zamontować pod posadzką instalację pozwalającą w przyszłości na podłączenie systemu ssącego.

Dzięki temu, unikniemy przykrej konieczności kucia podłogi i ścian w przyszłości. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest również konserwacja urządzeń. - Metasys proponuje Green & Clean M2, specjalny, zapobiegający spienianiu preparat do dezynfekcji urządzeń odsysających i separatorów. Produkt składa się z dwóch płynów: zielonego i czerwonego, które należy stosować przemiennie.

Dzięki temu bakterie wewnątrz systemu nie wytworzą odporności na działanie określonego środka bakteriobójczego, przez co środek jest skuteczniejszy – dodaje Krzysztof Baranowski z Dentomaxu.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA