Naukowcy z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowali pracę, obrazującą skalę korzystania przez polskich dentystów z różnego rodzaju nowoczesnych technologii. Badania przeprowadzono za pośrednictwem ankiety, dowiadujemy się z niej, że każdy respondent korzysta z ultradźwięków.
Okazuje się, że ultradźwięki są popularne ponieważ nie są aż takie drogie w porównaniu z innymi nowoczesnymi metodami stosowanymi w stomatologii. Stosuje się je głównie do usuwania kamienia nazębnego, krótkie fale umożliwiają oderwanie od zębów osadzonego na nich kamienia szybko, precyzyjnie i co najważniejsze, bezboleśnie. Od czasu wynalezienia skalera ultradźwiękowego, zapalenia dziąseł czy przyzębia występują u pacjentów znacznie rzadziej. W leczeniu zębów, ultradźwięki stosowane są podczas leczenia kanałowego. Świetnie radzą sobie z rozbijaniem wszelkich pozostałości (np. korzeni zębów) oraz udrażnianiem kanałów.
Oprócz tego, 43% ankietowanych przyznało, że korzysta z komputerowego systemu podawania znieczulenia, 33% zadeklarowało, że stosuje nowoczesne metody diagnostyczne, 28% korzysta z abrazji powietrznej, a 25% – z laserów stomatologicznych. Mniej niż 1/4 ankietowanych korzysta z chemomechanicznych metod usuwania próchnicy, badania żywotności miazgi i ozonoterapii.
Z ankiety dowiadujemy się również, że wielu lekarzy dentystów spróbuje w przyszłości wykorzystać jedną z nowoczesnych metod leczenia w swoim gabinecie.
Dowiedz się więcej.
Niezaszczepieni lekarze. Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.