Fot. 123 RF

Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kolagen to składnik budulcowy, który występuje w skórze, mięśniach, kościach czy stawach, a także w zębach i dziąsłach. To związek uznawany za naturalny polimer, który stanowi ok. 30% wszystkich białek tworzących ludzki organizm i wykazuje wszechstronny wpływ na ustrój człowieka.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko budulcowe naturalnie syntetyzowane w organizmie człowieka, które może być dostarczane do ustroju również wraz z codziennym pożywieniem lub w formie suplementów diety. To substancja uznawana za jeden z głównych składników tkanki łącznej, której endogenna produkcja w ustroju zmniejsza się wraz z wiekiem na skutek naturalnych procesów starzenia, co może negatywnie oddziaływać na pracę ludzkiego organizmu, przyczyniając się m.in. do osłabienia kości i zębów, a także do zwiotczenia skóry i utraty jej jędrności.

Ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa, konsumenci coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł kolagenu, dostarczając związek do organizmu wraz z suplementami diety, które są uznawane za skoncentrowane źródła pożądanej substancji. To zjawisko sprawia, że na rynku można znaleźć coraz więcej różnego rodzaju preparatów zawierających kolagen, które różnią się między sobą nie tylko rodzajem i typem wykorzystanego kolagenu, ale również wariantem smakowym czy formą podania związku.

Kolagen właściwości - jak kolagen wpływa na strukturę zębów?

Kolagen znajduje się w niemal wszystkich strukturach ludzkiego organizmu. To związek, który stanowi główny składnik skóry, odpowiadając za jej jędrność, elastyczność i nawilżenie, a także uczestniczy w produkcji mazi stawowej, zmniejszając tarcie pomiędzy stawami i zwiększając zakres ruchów oraz mobilność ludzkiego organizmu.

Jakby tego było mało, kolagen tworzy włosy i paznokcie, wzmacniając ich strukturę, a także zwiększa wytrzymałość zębów, korzystnie wpływając na ich odporność na urazy mechaniczne. Odpowiedni poziom kolagenu w ustroju może również zmniejszać kruchość zębów i przyczyniać się do zminimalizowania ich podatności na rozwój próchnicy, a co więcej, może redukować problem krwawiących dziąseł i zapobiegać ich recesji.

Dodatkowo białko kolagenowe może tworzyć więzadła okołozębowe, co pozytywnie oddziałuje na ich stabilizację, a także może wspomagać gojenie tkanek w obrębie zębodołu po ekstrakcji zęba. Kolagen może też korzystnie wpływać na twardość zębów i grubość dziąseł, wspomagając procesy regeneracyjne zachodzące w jamie ustnej po chorobach przyzębia i zabiegach chirurgicznych.

Jaki kolagen na zęby wybrać?

Na rynku suplementów diety można znaleźć wiele różnych preparatów kolagenowych - dostępne są produkty w postaci proszku, w kapsułkach, a także w tabletkach czy w formie poręcznych shotów, jak również suplementy diety o naturalnym smaku lub w oryginalnym wariancie smakowym. Na sklepowych półkach można znaleźć kolagen rybi, pozyskiwany ze źródeł morskich, a także kolagen wołowy, pochodzący od krów. Co więcej, istnieją jednoskładnikowe preparaty, zawierające wyłącznie białko budulcowe, a także kompleksowe produkty, które oprócz kolagenu dostarczają do ustroju również witaminę C czy kwas hialuronowy. Jaki związek wybrać na zęby?

Wybór odpowiedniego preparatu stanowi kwestię indywidualnych potrzeb i preferencji konsumenta. Kluczowe jest jednak, aby zawsze sięgać po produkty pochodzące od zaufanych producentów, które wyróżniają się wysoką jakością i prostym składem. Poszukując godnych uwagi suplementów diety, warto więc zapoznać się z ofertą marki OstroVit, która proponuje konsumentom tylko to, co najlepsze, dbając o najwyższe standardy oferowanych produktów.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA