- Do czasu wydania przepisów regulujących sankcje za brak separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych, Sanepid będzie tylko informował o koniczności zainstalowania takiego urządzenia w gabinecie - poinformował nas Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Wszystkie gabinety stomatologiczne, w których teoretycznie może pojawić się pacjent z wypełnieniem amalgamatowym, muszą mieć zainstalowany w odpływie system odzyskiwania amalgamatu, o sprawności co najmniej 95 proc. Taki obowiązek na polskie gabinety nakłada prawo UE (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008). Zatem obowiązek jest, ale nie ma kar za nie wywiązanie się z niego. Polskie resorty zdrowia i środowiska nie dogadały się i żadne z nich nie wydało stosownych przepisów. W tej chwili prace nad polskim prawem trwają.
- Do czasu ewentualnego ustalenia zakresu przedmiotowego i podmiotowego nakładania przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sankcji za brak separatora rtęci w gabinecie dentystycznym pozostaje organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej obowiązek informacyjny wobec podmiotu udzielającego świadczenia z zakresu stomatologii – poinformował Nowy Gabinet Stomatologiczny Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Dodał, że przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, którzy uczestniczą w pracach nad nowymi przepisami prowadzonymi w Ministerstwie Środowiska, będą dążyć do przeforsowania rozwiązań możliwie najmniej uciążliwych dla sektora stomatologicznego w Polsce.
Sanepid, póki co, nie ma nic do separatorów amalgamatu, bowiem jak podkreślił Jan Bondar: organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a nie wodą zużytą, stanowiącą ścieki powstające z udzielania świadczenia zdrowotnego, wobec czego nie kontrolują wody w odpływach.
Czyli nie dość, że nie ma przepisów, w jaki sposób kontrolować, kto ma kontrolować i jakie może nakładać kary, to dodatkowo okazuje się, że w kręgu zainteresowań Sanepidu jest tylko woda wpływającą do gabinetu, a nie ścieki.
Więcej o konieczności instalowania separatorów znajdą Państwo w najnowszym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Opublikowaliśmy tam oficjalne stanowiska Ministerstwa Zdrowia, NFZ-u, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Sanepidu.
Aby zakupić najnowszy numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego - zamów prenumeratę.