Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

8695564 xxl- Do czasu nowelizacji polskich przepisów dotyczących rtęci Sanepid może prowadzić działania informujące i uświadamiające o istniejących obowiązkach wynikających z przepisów prawa UE - poinformował Nowy Gabinet Stomatologiczny, Krzysztof Jakubiak Dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia. Z listu przesłanego do naszej redakcji wynika, że lekarze nie będą karani za brak separatorów.

 

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje w życie rozporządzenie Parlamentu (art. 10 ust. 4) nakładające obowiązek wyposażenia w separatory amalgamatu tych gabinetów stomatologicznych, w których stosowany jest amalgamat stomatologiczny lub w których usuwane są wypełnienia z amalgamatu stomatologicznego lub zęby zawierające takie wypełnienia.

KUP SEPARATOR DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU

SPEŁNIAJĄCY WSZYSTKIE WYMOGI PRAWNE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 jest aktem europejskim obowiązującym w sposób bezpośredni, a jego skutki wchodzą w życie w terminach określonych w tym rozporządzeniu.

- W celu implementacji rozporządzenia unijnego dla zapewnienia stosowania i pełnej skuteczności rozporządzenia w państwie członkowskim niezbędne jest wydanie przepisów krajowych. Dotyczy to zwłaszcza przepisów określających właściwość organów krajowych i związane z tym szczegółowe kwestie natury proceduralnej, finansowej i organizacyjnej – informuje Krzysztof Jakubiak z Ministerstwa Zdrowia.

 - Omawiane rozporządzenie swoim zakresem obejmuje znacznie więcej kwestii związanych ze środowiskiem niż amalgamaty stomatologiczne i separatory.  Dlatego też prowadzone są prace, w ramach których m.in. w Ministerstwie Środowiska odbywają się spotkania robocze mające na celu zdiagnozowanie możliwości podziału zadań dla organów administracji wynikających z rozporządzenia, określenie organów odpowiedzialnych za kontrolę i sankcje wobec podmiotów ujętych w rozrządzeniu oraz możliwości wprowadzenia przepisów dotyczących rtęci do istniejących aktów prawnych lub ewentualnie stworzenie nowego aktu legislacyjnego, ujmującego kompleksowo przedmiotowe kwestie – kontynuuje Jakubiak.

Problem polega na tym, że w Polsce nie zostały wydane żadne przepisy wykonawcze. W związku z tym mamy taka sytuacje: Obowiązuje nas rozporządzenie unijne, wedle którego separatory musza być zamontowane w gabinetach stomatologicznych, ale nie ma przepisów które regulowały by kwestie kontroli, kar, zasad, itp. Po prostu ministerstwo zdrowia i Ministerstwo środowiska nie zdążyło wydać odpowiednich przepisów, choć od maja 2017 roku było wiadomo, że trzeba takie przepisy przygotować.

Sanepid może wszystko

- Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 14 marca 1985 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1261, z późn. zm.), do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących higieny środowiska, a zwłaszcza wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, gleby, wód i innych elementów środowiska w zakresie ustalonym w odrębnych przepisach – mówi Krzysztof Jakubiak.

Jak do sprawy podejdzie polski Sanepid? Trudno zgadywać. Zgodnie z informacją jaką otrzymała nasza redakcja Sanepid nie będzie karał lekarzy za brak separatorów, ale będzie uczył i informował. Na dowód tego cytujemy słowa Krzysztof Jakubiak Dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia: „Na tej podstawie do czasu nowelizacji ww. przepisów organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mogą prowadzić działania informujące i uświadamiające o istniejących obowiązkach wynikających z przepisów prawa UE”.

Jak długo to będzie trwało? Prawdopodobnie do czasu wydania polskich rozporządzeń, w których znajdzie się kodeks kar za nie stosowanie się do unijnego prawa.

Tym sposobem Polska spełnia unijne wymogi, bo przepisy Parlamentu Europejskiego obowiązują w naszym kraju. Zatem nie dostaniemy jako kraj kary za niestosowanie przepisów, ale z drugiej strony „po ciuchu” został wprowadzony okres przejściowy, czyli lekarze co najwyżej będą informowani o konieczności instalacji separatorów, a za ich brak nie będą karani. Problem polega na tym, że nie wiadomo, kiedy ten „czas przejściowy” się skończy. Wszystkie rozporządzania wykonawcze powinny być wydane do końca czerwca 2019 roku, ale mogą wcześniej.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA