Mówi się, że medycyna znacznie poszła do przodu, co oczywiście jest prawdą. Ale czy zaniedbania z wieku dziecięcego dotyczące chorób oczu można też naprawić i obecnie już dorosłą osobę wyleczyć? Otóż tutaj sytuacja nie jest już taka oczywista, bo wszystko zależy od wady czy rodzaju choroby.
Leczenie zeza u dorosłych
Zez jest częstą przypadłością, którą na szczęście można leczyć, jednak trzeba zauważyć, że leczenie zeza znacznie inaczej wygląda w przypadku osób dorosłych, a inaczej w przypadku dzieci. Zatem jeżeli jesteś osobą dorosłą bądź nawet seniorem nie oznacza wcale, że zaniedbań związanych z nieleczeniem zeza nie można cofnąć. Owszem efekt może nie być tak świetny, jak w przypadku najmłodszych, ale naprawdę wiele można zrobić. W przypadku dzieciaków operacja jest niejako ostatecznością, ale wcześniej stosuje się okulary z jedną zakrytą szybką czy też ćwiczenia, choć oczywiście możliwości jest więcej. Z kolei w przypadku osób dorosłych najskuteczniejsza jest operacja, choć tutaj oczywiście lekarz porówna ryzyko z korzyściami, które można uzyskać. Trzeba też wiedzieć, że bardzo często zez może nawracać, ale nie oznacza to, że trzeba rezygnować z leczenia. Warto więc udać się na konsultację do lekarza specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaproponuje najlepsze dla danego przypadku leczenie.
Kurza ślepota spowodowana niedoborem witaminy A
Kurzą ślepotą określa się problemy z widzeniem w nocy, ale i podczas zmroku przy słabym oświetleniu. W tym przypadku przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od chorób genetycznych, przez właśnie niedobory witaminy A. W tym drugim przypadku właściwa suplementacja i odpowiednia farmakologia mogą znaczącą naprawić problem, o ile nie doszło już do poważniejszych następstw. Z kolei leczenie chorób uwarunkowanych genetycznie jest często niemożliwe, oczywiście wszystko zależy od jednostkowego przypadku, ale często postępujące zmiany są już nie do cofnięcia. Często odpowiednio wdrożone leczenie w wieku dziecięcym może opóźnić proces chorobowy, lecz nie zatrzyma go.
Jaskra u dzieci – jedyne skuteczne leczenie to operacja
Wbrew pozorom jaskra występuje także u dzieci, choć przyczyny tej choroby nie są do końca znane. Na szczęście odpowiednio wcześnie zdiagnozowana jest wyleczalna, choć jedynym skutecznym sposobem jej leczenia jest oczywiście operacja. Dodatkowo można stosować farmakoterapię, choćby w formie kropli, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niestety jeżeli leczenie nie zostanie podjęte w wieku dziecięcym, dochodzi do trwałego uszkodzenia wzroku i w rezultacie ślepoty i niestety nie można już liczyć, że osoba odzyska wzrok, choć tak naprawdę tutaj znowu wszystko zależy od samego typu jaskry, dlatego też warto udać się do lekarza.
O czym każdy rodzic powinien pamiętać?
Jak wiadomo, im szybciej zdiagnozowana choroba, tym większa szansa na pomyślne leczenie, dlatego też żaden rodzic nie powinien bagatelizować różnych sygnałów. Jeżeli zauważycie, że dziecko ma problemy z równowagą, albo zwyczajnie często łzawią mu oczka, bądź kiedy podaje mu cukierka, dziecko nie potrafi go złapać, oznacza, że jak najszybciej powinniście udać się do lekarza okulisty. Lepiej być przewrażliwionym niż potem żałować. Podobnie rzecz wygląda jeżeli zauważycie, że dziecku zaczyna uciekać oczko bądź narzeka na ból główki, bo wbrew pozorom takie sygnały mogą być nie tylko objawami zeza, ale mogą być zwiastunem bardziej poważnych, a niekiedy śmiertelnych chorób, choćby nowotworów, a w tym przypadku jak wiadomo liczy się czas. Każdą wadę wzroku dziecka trzeba diagnozować, a potem leczyć. Pomyślcie tylko jak wielu seniorów przez trudną sytuację nie miało możliwości leczenia swoich oczu i nie zawsze mają obecnie możliwości, by wyleczyć wzrok. Dlatego też nie odkładajcie wizyty u okulisty. Warto także profilaktycznie udać się na konsultację.
Są choroby oczu bądź wady, które można leczyć niezależnie od wieku, choć oczywiście im później się rozpocznie tym efekty są mniej zadowalające. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka, wszak wzrok to najważniejszy zmysł. Nawet leczenie zeza daje zdecydowanie lepsze efekty, jeżeli jest podjęte już we wczesnym wieku dziecięcym.