Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Fizjoterapia jest dział medycyny wchodzący w skład rehabilitacji medycznej umożliwiającej pacjentowi powrót do możliwie pełnej sprawności fizycznej. W procesie leczenia fizjoterapeuta wykorzystuje czynniki fizyczne takie jak: prąd, dotyk, światło, ciepło, zimno, woda, ruch czy pole magnetyczne. Każdy z tych czynników inaczej oddziałuje na ciało ludzkie i umożliwia ograniczenie a nawet likwidacje szerokiego wachlarz schorzeń. Fizjoterapeuta specjalizuje się w: przywracaniu i rozwijaniu sprawności ruchowej po urazach, ograniczaniu, likwidacji dolegliwości bólowych, likwidacji stanów zapalnych i obrzęków, redukcji stresów i napięć oraz wspomaga ogólna poprawę stanu zdrowia. Fizjoterapia za pomocą bodźców fizycznych wspomaga przywrócenie stanu równowagi organizmu. We współczesnej medycynie rehabilitacja jest integralną częścią terapii, a rola fizjoterapeutów jest nie do przecenienia.

 

Metody fizjoterapii

 

Fizjoterapia może funkcjonować jako samodzielna metoda leczenia lub uzupełnić farmakoterapię. Metody lecznicze stosowane w fizjoterapii zaliczane są do tak zwanych naturalnych metod leczniczych. Najważniejsze metody fizjoterapeutyczne to: kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, fizykoterapia, czyli oddziaływanie na pacjenta bodźcami fizycznymi, terapia manualna wykorzystująca masaże, chwyty oraz techniki ucisku, klimatoterapia i leczenie uzdrowiskowe wykorzysujące właściwości naturalnego środowiska przyrodniczego. Elementami wspomagającymi w fizjoterapii są: dieta, psychoterapia, edukacja zdrowotna i farmakoterapia. Fizjoterapeuta powinien posiadać wiedzę i umiejętności umożliwiające interakcję z pacjentami ich rodzinami, opiekunami i pracownikami medycznymi pozwalające ocenić i uruchomić potencjał ruchowy leczonej osoby.

 

Na jakie dolegliwości może pomóc fizjoterapeuta

 

Fizjoterapia obejmuje bardzo szeroki zakres działań i może być stosowana w wielu jednostkach chorobowych, a w niektórych schorzeniach jest podstawą leczenia. Szczególna jest rola fizjoterapii w schorzeniach: ortopedycznych i traumatologicznych, reumatologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, neurologicznych, ginekologicznych i geriatrycznych. Z pomocy fizjoterapeuty mogą skorzystać osoby bezpośrednio po urazie, kontuzji, operacji lub zabiegu jak również walczący z dana jednostką chorobową od dłuższego czasu. Fizjoterapia pomaga w przywróceniu utraconych funkcji, pomaga przywrócić sprawność fizyczną, koryguje wady postawy, usprawniania czynnościowe układy organizmu, pomaga w leczeniu niepełnosprawności i wielu innych schorzeń. Podstawowym celem fizjoterapii jest pomoc w redukcji dolegliwości bólowych, możliwie pełne przywrócenie sprawności i znacząca poprawa komfortu życia pacjenta.

Szukasz fizjoterapeuty? Zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/fizjoterapia/krakow

 

Kto najczęściej korzysta z pomocy fizjoterapeuty

 

Pomoc fizjoterapeuty jest konieczna jako kontynuacja leczenia szczególnie po urazach i operacjach i pobytach szpitalnych. Do fizjoterapeutów często zgłaszają się: osoby młode mające problemy z wadami postawy, urazami lub przeciążeniami sportowymi, osoby których praca związana jest z powtarzalnymi ruchami i narażone na przewlekły stres, osoby starsze u których wieloletnie obciążenia pracą spowodowały wiele uciążliwych dolegliwości. W wielu ośrodkach medycznych, jak na przykład w placówkach należących do Grupy Scanmed wyposażonych w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, można skorzystać z pomocy doświadczonych fizjoterapeutów.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA