Pracodawcy zatrudniający lekarzy nie mają obowiązku automatycznie dawać podwyżek tym z nich, którzy ukończyli specjalizację. Żadne rozporządzenie tego nie reguluje, chociaż – zgodnie z kodeksem pracy – podwyżka jest zasadna w sytuacji podniesienia kwalifikacji, jaką jest niewątpliwie ukończenie specjalizacji.
Lekarz zdobywa kolejne stopnie specjalizacji po to, aby mieć większą wiedzę, móc wykonywać bardziej skomplikowane zabiegi i oczywiście więcej zarabiać. Dlatego nie powinno dziwić właściciela podmiotu leczniczego, że lekarz, po skończeniu specjalizacji, oczekuje podniesienia zarobków. Bowiem ukończenie specjalizacji, przynajmniej teoretycznie wpływa na podniesienie jakości pracy.
Dla pracodawcy także nie jest jasną kwestią, kiedy dać podwyżkę lekarzowi. Bo czy datą ukończenia specjalizacji jest wynik ostatniego egzaminu, czy otrzymanie dyplomu? Najlepszym rozwiązaniem jest miesiąc, w którym lekarz oficjalnie już może szczycić się już tytułem specjalisty w danej dziedzinie.
To samo rozumowanie powinno dotyczyć lekarzy prowadzących własne praktyki zawodowe. Jeśli podnoszą swoje umiejętności zawodowe, powinni podnosić również ceny na swoje usługi. Choć w tym drugim przypadku najlepszym regulatorem cen jest rynek.