Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Internecie wciąż pojawiają się tak zwane „hity stomatologiczne”, na które nabierają się głównie młodzi ludzie chcący w szybki sposób osiągnąć lśniący uśmiech. Lekarz dentysta Michał Kaczmarek w nagranym przez siebie wideo opowiada o trzech „instagramowych stomatologicznych ściemach”, które w ostatnim czasie stały się szczególnie modne.

Automatyczna szczoteczka do zębów

Pierwsza z nich to szczoteczka w kształcie litery „U”, która jest samomyjąca i wybielająca. Coś takiego nie istnieje – podkreśla lekarz dentysta. - Aby dobrze wyczyścić zęby, trzeba użyć tradycyjnej szczoteczki manualnej albo elektrycznej, i przy użyciu dokładnej techniki wyczyścić zęby – wyjaśnia.

Nakładki prostujące zęby

Kolejna taka rzecz to nakładki prostujące zęby kupione w Internecie. Michał Kaczmarek zaznacza, że aby prawidłowo przeprowadzić leczenie ortodontyczne, musi odbyć się konsultacja i pełna diagnostyka u specjalisty.

- Nakładki takie nie tylko mogą ci nie wyprostować zębów, ale mogą ci jeszcze je popsuć. Nie rób tego!

– ostrzega dentysta.

Wybielanie zębów… smartfonem

Kolejny mit to czarny proszek i lampa podłączona do telefonu, które wybielają zęby.  

-To nie wybieli twoich zębów – wręcz przeciwnie. Może je popsuć i zaszkodzić – zaznacza Kaczmarek.

- Czarny proszek najczęściej jest to sproszkowany węgiel, który działa jak papier ścierny, zwiększając nadwrażliwość zębów i je po prostu psując. Jeśli chcesz wybielić zęby, zrób to w gabinecie stomatologicznym – dodaje. - Zapamiętaj te trzy mity i następnym razem, gdy zobaczysz, że ktoś poleca te produkty w mediach społecznościowych, przypomnij sobie, że nie warto wydawać na nie pieniędzy – radzi lekarz dentysta.

Zagrożenia płynące z mediów społecznościowych

Nie tylko na Instagramie można znaleźć podobne ogłoszenia. Na wielu innych pojawiają się podobne. To pokazuje, że lekarze dentyści powinni znać te oferty i regularnie przed nimi przestrzegać. Szczególnie młodych ludzi, którzy są najbardziej zagrożeni ich wpływem na zdrowie jamy ustnej. Nie chodzi tylko o same produkty, ale coraz częściej pojawiają się „filmy instruktażowe”, jak np. samemu wybielić zęby, czy je „spiłować”, by ładniej wyglądały.

 

Dowiedz się więcej - Internetowe bzdury stomatologiczne- Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA