Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

18 tysięcy uczniów z Łodzi będzie poddanych przeglądom stomatologicznym. Będą to uczniowie szkół podstawowych. Projekt, który ma pomóc we wczesnym wykrywaniu próchnicy u dzieci i nauczyć je higieny jamy ustnej kosztuje 745 tysięcy złotych.

Pieniądze pochodzą z UNICEF. Dzięki wsparciu z UNICEF przeglądy stomatologiczne przejdzie 18 tys. uczniów łódzkich szkół podstawowych – przede wszystkim z klas I-IV.

Badanie w szkole

Na przeprowadzenie takiego badania zgodę uprzednio wyrażają rodzice. Jednak kontrola prowadzona w szkole ma same plusy: dzieci bada stomatolog, który przyjeżdża na miejsce. A rodzice po badaniu dostają wytyczne do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. Ponadto każde dziecko otrzyma szczoteczkę i pastę do zębów oraz wskazówki co do higieny jamy ustnej – przekazała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.
Po przeglądach stomatologicznych jest już około 200 uczniów ze szkoły podstawowej nr 137 i ok. 120 z SP nr 19. Badania w placówkach przeprowadzili lekarze dentyści z Miejskiego Centrum Medycznego Polesie. Rodzice zainteresowani badaniami u swojego dziecka nie muszą się na nie umawiać, bo odbywają się one w czasie lekcji. Projekt realizują lekarze dentyści z dwóch miejskich centrów medycznych: Polesie i Śródmieście.

Wczesne wykrywanie próchnicy

Założenie jest takie, że profilaktyka ma pomóc we wczesnym wykrywaniu próchnicy u dzieci i nauczyć je właściwych nawyków utrzymania higieny jamy ustnej. W związku z kryzysem uchodźczym Łódź otrzymała z UNICEF-u 26 mln zł. Pieniądze te przeznaczono m.in. na zajęcia integracyjne, półkolonie i wyposażenie przedszkoli, szkół, badania przesiewowe wad postawy i gimnastykę korekcyjną.

Próchnica u polskich dzieci

W Polsce na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków. Statystyczne 5-letnie dziecko ma 5 chorych zębów.
Blisko 90% 12-letnich dzieci w Polsce ma próchnicę. Statystyki lepiej nie wyglądają również jeśli chodzi o dorosłych Polaków. Powinien niepokoić fakt, że rzadko odwiedzamy gabinety dentystyczne, a wynika to z faktu, że prawie wszyscy Polacy boją się dentysty. 15 proc. badanych deklaruje dentofobię, czyli paniczny lęk przed dentystą. Polacy na fotel trafiają bardzo późno, z przerażeniem i bolącym zębem. Prawie 4 mln Polaków nie myje zębów, 800 tysięcy nie ma nawet własnej szczoteczki do zębów.

Dowiedz się więcej - Profilaktyka dzieci - UNICEF - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA