Prof. Marzena Dominiak, Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu, przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017 14-16 września 2017 r.), została wybrana do grona członków Komitetu Edukacyjnego Światowej Federacji Dentystycznej FDI.
Do wyboru do 6-osobowego grona ekspertów z całego świata, odpowiedzialnych m.in. za przygotowywanie programów edukacyjnych corocznych Kongresów FDI doszło w trakcie obrad Światowego Parlamentu FDI, który odbywa się w Madrycie. Sukces prof. Marzeny Dominiak należy szczególnie docenić, ponieważ w tym roku w Komitecie był tylko jeden wakat, po dr Sally Hewett, która przepracowała w nim dwie kadencje (od 2013 r.), ostatnio pełniąc funkcję przewodniczącej. Ponadto, w komitecie jest tylko trzech Europejczyków. Nowym szefem Komitetu został dr Jürgen Fedderwitz.
Rolą Komitetu Edukacyjnego FDI jest przede wszystkim monitorowanie i doradzanie podczas procesu tworzenia listy wykładów corocznych Kongresów FDI. Członkowie są także odpowiedzialni za realizację edukacji ustawicznej w strukturach FDI.
Co zdecydowało o wyborze prof. Dominiak? Całkiem oficjalnie mówi się, że znakomita praca podczas organizacji FDI 2016 Poznań w roli przewodniczącej Polskiego Komitetu Naukowego. Nie tylko FDI, ale zdecydowana większość uczestników jest pod wrażeniem polskiej edycji Kongresu.
Co wybór wrocławianki oznacza dla polskiej stomatologii? Po pierwsze, kilkuletnią reprezentację w jednej z najważniejszych organizacji dentystycznych na świecie. Po drugie, co nierozerwalnie związane jest z pierwszym - możliwość bezpośredniego obcowania z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin stomatologii z całego świata, i co za tym idzie - z ich wiedzą, warsztatem, najnowszymi badaniami naukowymi. To może zaowocować obecnością uznanych osobowości dentystycznych także podczas krajowych wydarzeń edukacyjnych.
Po raz pierwszy Prof. Dominiak aplikowała o członkowstwo w Komitecie Edukacyjnym FDI w 2016 roku, podczas Kongresu FDI, który odbył się w Poznaniu. Wtedy, spośród 16 kandydatów zajęła wysoką, siódmą pozycję.
Warto przypomnieć, że we współczesnej historii FDI Polska miała już przedstawiciela w Komitecie. Przez dwie kadencje jego członkiem był prof. Eugeniusz Spiechowicz.
Dla prof. Dominiak to drugie cenne wyróżnienie w tym roku. W czerwcu przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, dołączyła do elitarnego grona członków organizacji The International College of Dentists.