Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

„See You in Poznań” – pod takim hasłem na świecie będzie promowany Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI, który w dniach 7–10 września 2016 r. odbędzie się w Poznaniu. To największe wydarzenie środowiska stomatologicznego - według szacunków organizatorów - przyciągnie do stolicy Wielkopolski ponad 12 tys. uczestników.

 

FDI (World Dental Federation) to największa organizacja stomatologiczna na świecie. Reprezentuje ponad milion dentystów z całego świata, zrzesza około 200 stowarzyszeń i towarzystw naukowych ze 130 krajów. Kongres FDI (FDI Annual World Dental Congress), którego Polska będzie gospodarzem po raz pierwszy w historii, to prestiżowa konferencja z udziałem wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy, połączona z międzynarodową wystawą sprzętu i materiałów oraz debatą nad kierunkami światowej polityki stomatologicznej.

- Przez cztery dni Polska będzie światową stolicą stomatologii. To szansa nie tylko dla promocji rodzimej nauki, ale również myśli technologicznej – przekonuje prof. Bartłomiej W. Loster, prezydent Kongresu i szef Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

- Kongres, organizowany od 104 lat, to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń, stworzonych przez jedną z najstarszych na świecie organizacji w sektorze medycznym. Kongres zyskał reputację międzynarodowego forum wymiany idei i przekazu wiedzy środowiska stomatologicznego – podkreśla dr Tin Chun Wong, prezydent FDI.

Tak ma być również w Poznaniu. Status gospodarza pozwoli w międzynarodowym gronie zaprezentować osiągnięcia polskiej stomatologii, szczególnie ogólnomedyczny punkt widzenia na leczenie w gabinecie dentystycznym.

- Jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Eksperci będą udowadniać, że przyczyna wielu groźnych chorób ogólnoustrojowych może tkwić w stanach patologicznych istniejących w jamie ustnej – tłumaczy prof. Marzena Dominiak, Przewodnicząca Komitetu Naukowego Kongresu.

Kongres FDI nierozerwalnie łączy się z obradami Światowego Parlamentu Stomatologicznego. Podczas licznych spotkań i debat kreowana jest międzynarodowa polityka w zakresie zdrowia jamy ustnej. Wśród sukcesów wypracowanych w ostatnich latach przez lekarzy dentystów – parlamentarzystów należy wymienić: opracowanie standardów dotyczących fluoryzacji, podjęcie działań zmierzających do ograniczenia amalgamatu stomatologicznego oraz podjęcie uchwały,

która podkreśla nierozerwalny związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej, ogólnym stanem zdrowia a jakością życia.

- Pod względem formalnym Parlament FDI jest podobny do „zwykłych” parlamentów – rządzi się określonymi regulaminami, decyzje podejmowane są w sposób demokratyczny. Jednak – na szczęście – nie ma w nim w zasadzie miejsca na politykę. Decyzje najczęściej są podejmowane niemal jednomyślnie – mówi lek. dent. Anna Lella, prezydent elekt European Regional Organization of FDI (ERO-FDI).

Kongresowi FDI w Poznaniu towarzyszyć będą również targi produktów stomatologicznych oraz szereg spotkań biznesowych. W ostatnich latach liczba wystawców prezentujących swoje produkty wyraźnie przekraczała 200. Organizatorzy spodziewają się, że nawet 60 proc. wystawców, mogą stanowić tzw. firmy matki, czyli producenci sprzętu, który zazwyczaj sprzedawany jest w Polsce przez autoryzowanych handlowców lub dystrybutorów.

Komitet Organizacyjny Kongresu stanowią: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Naczelna Izba Lekarska. Wydarzenie przygotowuje także firma Exactus, która od 25 lat jest organizatorem Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, gospodarz przyszłorocznego Kongresu.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA