Jak wynika z sondy[1] przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii”, blisko 40% warszawiaków odczuwa stres przed wizytą stomatologiczną, a prawie połowie zdarzyło się wynajdywać błahe powody, aby uniknąć fotela dentystycznego. Wyniki badania pozwoliły odtworzyć stomatologiczną mapę Warszawy.
Lęk przed gabinetem sprawia, że regularne kontrole zębów co pół roku przeprowadza niespełna 40% warszawiaków. Jako główną przyczynę stresu stomatologicznego respondenci wskazują wizytę, podczas której odczuwali ból.
Współczesne środki znieczulające pozwalają na przeprowadzenie każdego zabiegu w sposób całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Jeśli ktoś nie miał okazji się o tym przekonać, z pewnością odwiedzał gabinet dentystyczny bardzo dawno temu - twierdzi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent, ekspert ogólnopolskiej kampanii społecznej „Lekcja Stomatologii”.
W badaniu, warszawiaków zapytano, czy boją się dentysty, i jak często odwiedzają gabinety stomatologiczne. Sprawdzono także, gdzie leczą się stomatologicznie respondenci biorący udział w sondzie– to pozwoliło na odtworzenie stomatologicznej mapy stolicy.
Okazało się, że osoby leczące się po lewobrzeżnej stronie Warszawy wypadają w stomatologicznym pojedynku nieznacznie lepiej niż mieszkańcy prawej strony Wisły. Osoby z tej części stolicy częściej myją zęby i odwiedzają dentystę. Rzadziej też przyznają się do dentofobii oraz wymyślania błahych powodów, aby uniknąć wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Mieszkańcy obu części warszawy nie powinni mieć z tego tytułu powodów do dumy. Badanie dowiodło, że ponad 50 % Warszawiaków nie przeprowadza regularnych kontroli uzębienia. Nie są to wyniki godne europejskiej stolicy XXI wieku. Być może status materialny mniej zamożnych mieszkańców powstrzymuje ich przed odwiedzaniem gabinetów stomatologicznych. Należy jednak pamiętać, że najbardziej kosztowne jest leczenie zaniedbanego uzębienia. Profilaktyka kosztuje znacznie mniej, a pozwala uniknąć poważnych chorób oraz wydatków - mówi dr Przemysław Uliasz.
„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.
[1] Badanie zostało przeprowadzone w 2014 roku na próbie 570 kobiet i mężczyzn w warszawskich gabinetach dentystycznych NZOZ Prima-Dent mieszczących się na Ochocie oraz na Pradze Północ.