Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Już sam dźwięk wiertła dentystycznego wywołuje u wielu pacjentów strach, a nawet panikę. Naukowcy z Japonii postanowili przyjrzeć się bliżej przyczynom takich reakcji. Chcieli zrozumieć w jaki sposób mózg tych pacjentów reaguje w trakcie leczenia.

 

Doświadczenie odbyło się z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Pacjenci zostali poddani procedurze neuroobrazowania – badano aktywność mózgu. Podczas pierwszego badania odtwarzano im dźwięki różnych narzędzi stomatologicznych – mikrosilnika, turbiny, kątnicy, skalera, itp. Podczas drugiego badania emitowano inne, tzw. obojętne dźwięki – bębny, muzyka, itp. Okazało się, że podczas pierwszego badania stwierdzono silniejszą aktywność części mózgu w okolicach lewego jądra ogoniastego. Jest to część odpowiedzialna za funkcję uczenia się oraz pamięci. Podczas drugiego badania, aktywność tej części mózgu była o wiele słabsza.

Okazuje się, że to nie strach przed bólem jest główną przyczyną lęków. Mogą być to uwarunkowania związane z podświadomym zapamiętaniem dźwięków, które występują podczas leczenia stomatologicznego.

Jest to pierwsze tego typu badanie. Potwierdza wcześniejsze przypuszczenia – że to nie lęk przed bólem może być główną przyczyną „strachu stomatologicznego”. Badania nie zostały jeszcze opublikowane, jednak jak mówią naukowcy - wyniki doświadczeń mogą być w przyszłości wykorzystane choćby w stworzeniu programu terapii poznawczo-behawioralnej.  

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA