Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uważa, że przekształcenie szpitali w spółki jest dobrym pomysłem tylko w przypadku zlikwidowania administracyjnej reglamentacji, limitowania świadczeń przez NFZ oraz wprowadzenia rynkowych cen za świadczenia. Obawia się jednak oszczędzania na lekarzach: zmniejszania zatrudnienia, obniżek płac i oferowania usług o niższej jakości.

Tak działo się w placówkach  dotychczasowo przekształconych. Prowadzący placówkę jedyne co może zrobić, aby uniknąć strat finansowych to obniżyć koszty. OZZL proponuje lekarzom, aby w sytuacjach oszczędzania na nich masowo zwalniali się z pracy. Na razie nie jest to akcja ogólnopolska, raczej propozycja. Nie ma tu oczywiście na razie mowy o odgórnej akcji, raczej będą to działania w konkretnych sytuacjach, choć ogólnopolska akcja nie jest wykluczona. Aby do tego nie dopuścić OZZL proponuje stworzenie koszyka świadczeń gwarantowanych z prawdziwego zdarzenia, dopasowany do ilości pieniędzy przeznaczonych na finansowanie tych świadczeń, ale nie odgórnie ustalony.

Od 17.11.2010 w Województwie Śląskim rozpoczęły się protesty przeciwko przekształceniom szpitali i nadmiernym oszczędnościom w placówkach ochrony zdrowia. Takie cięcia często zagrażają bezpieczeństwu pacjenta. Znany jest przypadek pacjentki, która zmarła w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie na skutek braku lekarzy i sprzętu. Powód? Wprowadzenie drastycznych oszczędności w kilku szpitalach. Zarząd Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zapowiada więcej takich akcji. Przekształcenie szpitali przedstawiciel Zarządu nazywa antyrynkiem w ochronie zdrowia, tym bardziej, że szpital upaść nie może, a spółka tak. Działanie szpitala jako spółki jest fikcją, ponieważ nie ma wpływu na przychody, które zależą od administracyjnych decyzji rządu lub Narodowego Funduszu Zdrowia, a narzucone limity i wycena usług są zaniżone w stosunku do realnych. Również samorządy nie zareagowały pozytywnie na zrzucenie na nie odpowiedzialności, czego można było się spodziewać. Twierdzą, że ich budżety nie udźwigną takich długów. Tymczasem Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, Renata Jażdż-Zaleska oraz dr Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego popierają kierunek zmian uważając, że nie można pozwolić na bezkarne zadłużanie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA