Lekarz musi być przygotowany do postępowania z agresywnymi pacjentami. Przez ostatnie dwa lata odnotowano blisko 100 przypadków agresji – według danych Systemu Monitorowania Agresji w Ochronie Służby Zdrowia.
Takich przypadków może być w rzeczywistości o wiele więcej. Lekarze zaobserwowali, że więcej pojawiło się przypadków agresji, od kiedy zaczęli wymagać od pacjentów okazania dowodu ubezpieczenia. Dlatego od nowego roku, nie tylko lekarze, ale i pielęgniarki będą mieli status funkcjonariuszy publicznych, co zapewni im prawnie specjalną ochronę. Agresja wobec pielęgniarki w rejestracji będzie przez sąd traktowana tak samo surowo, jak agresja wobec policjanta. Niestety, coraz częściej się zdarza, że pacjenci ujawniają swą agresję w formie postów w Internecie, obrażając w sposób anonimowo lekarzy. Bywa, że robią to także lekarze chcący popsuć innym opinię.
Dlatego różne stowarzyszenia lekarzy zachęcają, aby oszczerstwa i obelgi na lekarzy były zgłaszane na policję. Sprawom tym nadawany jest taki sam bieg, jak w przypadku ataku na policjanta.