Nie wolno żądać od pacjenta przed dokonaniem zabiegu, aby zrezygnował z ewentualnych roszczeń co do odszkodowań. Jest to niezgodne z prawem. Ale w tej kwestii praktyka wygląda zupełnie inaczej. Pacjent podpisuje przed zabiegiem informacje, że został pouczony o ewentualnych jego negatywnych skutkach oraz zgody na zabieg, przy jednoczesnym podpisaniu zrzeczenia się roszczeń prawnych w sytuacji powikłań.
Takie postawienie sprawy sugeruje pacjentowi, że bez podpisania zrzeczenia się, zabieg może nie być wykonany. Tymczasem prawo (art. 444 ust. 1 i 2 a także art. 445 Kodeksu Cywilnego) wyraźnie stwierdza jeśli zostanie popełniony błąd medyczny, pacjent nawet przy podpisaniu zrzeczenia się ma prawo do odszkodowania. Wymaganie od pacjenta zrzeczenia się roszczeń jest działaniem niezgodnym z zasadami współżycia społecznego i kryteriami uczciwości przyjętymi i respektowanymi w Polsce przez obowiązujące prawo.
Teoretycznie więc, jeśli pacjentowi przedstawi się zgodę na leczenie z informacją o równoczesnym zrzeczeniu się prawa do odszkodowania popełnia się wykroczenie. Zatem należy przejrzeć druki, które są dawane do podpisania pacjentom w Państwa gabinetach i ewentualnie wykreślić zapis o zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń.