fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wybrano partnerów w realizowanym przez PFRON programie „Dostępna stomatologia”, który zakłada poprawę dostępności leczenia stomatologicznego dla osób niepełnosprawnych. Partnerami zostali Fundacja AVALON oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Standard dostępności usług stomatologicznych

Projekt zakłada opracowanie standardu dostępności usług stomatologicznych dla osób niepełnosprawnych i jego testowe wdrożenie w 32 gabinetach w całej Polsce. Planowane jest również stworzenie mapy dostępnej stomatologii dla pacjentów niepełnosprawnych.

Zaangażowane instytucje mają wziąć udział w opracowaniu wniosku o dofinansowanie projektu, w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, założeń do naboru grantobiorców oraz w realizacji audytów. PFRON podkreśla, że osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym z różnego typu niepełnosprawnościami, mają trudności w dostępie do usług stomatologicznych.

Bariery architektoniczne i brak standardów

Chodzi zwłaszcza o osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz chorobami centralnego układu nerwowego, szczególnie gdy współwystępują przewlekłe choroby ogólnoustrojowe oraz niepełnosprawności sprzężone. Te osoby często wymagają szczególnego podejścia w diagnostyce i leczeniu stomatologicznym.

– Osoby pracujące w gabinetach stomatologicznych często nie mają wystarczającego przygotowania do pracy z pacjentami ze szczególnymi potrzebami – podkreślono. Choć niektóre uczelnie kształcą stomatologów w zakresie opieki nad takimi pacjentami, nie wszyscy absolwenci są gotowi świadczyć takie usługi.

Problemem jest także brak dostępności architektonicznej placówek oraz ich niewystarczające wyposażenie w urządzenia wspierające osoby ze szczególnymi potrzebami.

– Bariery architektoniczne pojawiają się już na wejściu do lokalu (schody, krawężniki), w ciągach komunikacyjnych (wąskie przejścia, brak oznaczeń), w toalecie, recepcji i w samym gabinecie (np. brak pętli indukcyjnych, brak możliwości przesadzenia pacjenta z wózka na fotel stomatologiczny) – dodano.

Konieczność podróży w poszukiwaniu dostępnych gabinetów

W rezultacie pacjenci z niepełnosprawnościami często spotykają się z odmową leczenia w danym gabinecie, co zmusza ich do odbywania dalekich podróży w poszukiwaniu miejsc, gdzie możliwe jest skorzystanie z leczenia stomatologicznego. Problemem jest również brak standardów dotyczących obsługi pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Program „Dostępna stomatologia”

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA