W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Trwają badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) w wykrywaniu próchnicy zębów i chorób dziąseł, a także wsparciu lekarza stomatologa w stawianiu prawidłowej diagnozy poprzez ułatwienie interpretacji badań obrazowych. Badania są prowadzone na dwóch uczelniach w Wielkiej Brytanii – King’s College London oraz University of Surrey.

Specjalna platforma umożliwi rozpoznawanie nieprawidłowości w strukturach anatomicznych, ułatwi opisywanie badań RTG i pomoże w diagnozowaniu schorzeń stomatologicznych, wskazując jednocześnie, jak informacje te spożytkować w leczeniu pacjenta.

AI wykryje schorzenia w jamie ustnej

– Następna faza projektu jest niezwykle ekscytująca, ponieważ wspólnie pracujemy nad budową prototypu odpowiedniego do rzeczywistych warunków klinicznych. Dotychczasowe wysiłki obejmowały zebranie reprezentatywnego zestawu opisanych radiogramów oraz dostosowanie niestandardowego modelu sztucznej inteligencji do wykrywania schorzeń stomatologicznych. Z niecierpliwością czekamy na kompleksowe badania w ciągu najbliższych kilku lat – dodał dr Li. Owen Addison, profesor rehabilitacji stomatologicznej w King’s College London, a zarazem kierownik projektu na londyńskiej uczelni, powiedział: – Systemy sztucznej inteligencji, które pozwalają na postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy i ułatwiają podejmowanie decyzji klinicznych, będą pomocne w leczeniu naszych pacjentów, ale muszą być w pełni godne zaufania. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie tego projektu poprzez dostarczanie ekspertyz stomatologicznych i uwzględnianie potrzeb użytkowników końcowych.

Finansowanie projektu

Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (National Institute for Health and Care Research; NIHR) wsparł przedsięwzięcie grantem w wysokości 1,55 mln funtów szterlingów (równowartość niespełna 8 mln zł).
Sztuczna inteligencja to zdolność maszyn oraz systemów do naśladowania ludzkich umiejętności. Chodzi na przykład o uczenie się, planowanie czy rozumowanie. Komputery za pomocą czujników oraz kamer zbierają informacje, a następnie przetwarzają je i działają. Jedni widzą w niej szanse i mnóstwo przeróżnych zastosowań, inni – pozostają sceptyczni i straszą konsekwencjami, których nie da się przewidzieć. Sztuczna inteligencja już dziś obecna jest w wielu aspektach naszego życia. Na przykład w medycynie.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Sztuczna inteligencja zdiagnozuje próchnicę

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA