Leczenie nakładkowe to przyszłość ortodoncji – powiedziała dr Sandra Tai, rozpoczynając sesje kliniczną Kongresu Ortodontycznego Invisalign 2022. Kongres odbył się 14 października w Warszawie. Swoją wiedzą z polskimi lekarzami podzieliło się kilku światowej sławy specjalistów w dziedzinie leczenia nakładkowego.
10 lat przed iPhone
Dokładnie 25 lat temu działalność rozpoczęła firma Invisalign, proponując pierwsze nakładki.
– Wyprzedziliśmy iPhone o 10 lat – powiedział Markus Sebastian dyrektor Zarządzający Align Technology w regionie EMEA. – Gdy o tym mówię znajomym są zdumieni, ale to fakt, my rozpoczęliśmy działalność w 1997 r., a pierwszy iPhone pojawił się w 2007 r. Dziś naszą rodzinę tworzy ponad 13 mln partnerów i 220 tys. lekarzy - trenerów, uczących innych lekarzy, jak skutecznie prowadzić leczenie. Oczywiście to dane globalne dotyczące całego świata. Jednak Polska dla nas jest bardzo ważna, bo od półroku we Wrocławiu działa nasza fabryka. Pierwsza w Europie i trzecia na świecie – zakończył Markus Sebastian.
Leczenie nakładkowe (align). Przyszłość w Polsce
Żyjemy w czasach zmieniającej się technologii – tymi słowami rozpoczął swój wykład Jakub Wróbel, Country Manager Align Technology w Polsce. – Kiedyś wykręcaliśmy numer telefonu, teraz go wybieramy, kiedyś pobieraliśmy wycisk, teraz skanujemy. Technologia wpływa nawet na nasze słownictwo. Dlatego musi być ona dostrzeżona również w możliwościach leczenia ortodontycznego. Leczenie nakładkami to właśnie taki skok technologiczny.
- Z naszych szacunków wynika, że aż 14,7 mln Polaków potrzebuje leczenia z wykorzystaniem nakładek – kontynuował Jakub Wróbel. Prawie tych osób 4 mln to osoby dorastające. To jest ogromny rynek i każdy lekarz dentysta w Polsce znajdzie na nim dla siebie miejsce.
W Polsce pierwszy certyfikowany kurs leczenia Invisalign odbył się w 2014 r. Dziś leczenie nakładkami Invisalign jest dostępne w 120 miastach w Polsce. We Wrocławiu jest duża fabryka nakładek. W Polsce działa też centrum zajmujące się tworzeniem planów leczenia.
Rozwój alingerów. Leczenie Invisalign
Dr Sandra Tai w swoim pierwszym wykładzie „Jak opanować technikę przezroczystych nakładek”, przypomniała historię leczenia nakładkowego. – Kiedyś mieliśmy system G3, który dawał tylko możliwość przesunięć w głąb i na zewnątrz, później mogliśmy wykonywać rotacje zębów i zmianę wysokości ich położenia. Kilka lat temu opracowaliśmy system umożlwiający nakładkami ekstrakcję przedtrzonowców, a teraz najnowszy system G8 umożliwia wszystkie te czynności a ponadto siła nacisku jest kalibrowana indywidualnie, aby zapewnić wystarczającą i zrównoważoną siłę wciskania na każdy z zębów przednich. To już jest forma leczenia okluzyjnego.
Część kliniczna kongresu
Dr Sandra Tai w sumie na kongresie miała cztery wykłady. Oprócz niej swoją wiedzą podzielili się: Gina Theodoridis, Marco Martignoni, Pedro Costa Monteiro, Ramón Mompell, David Couchat, Thomas Felkai i Katarzyna Becker. Kongres zakończył się w sobotę 15 października warsztatami.
Dowiedz się więcej - Leczenie Invisalign - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.