Ząb 60-latka z Indii, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Okazało się, że jest niewyobrażalnie długi. Pacjent zgłosił się do dentysty z bólem. Wykonano mu zdjęcie RTG, którego wynik jasno wskazywał, że konieczne będzie usunięcie kła.
Po jego usunięciu okazało się, że jego długość wraz z korzeniem, wyniosła dokładnie 37,5 mm. Chirurg po usunięcia zęba przekazał informację, że cała procedura trwała niespełna półtorej godziny.
Ząb trafił do Księgi Rekordów Guinnessa
- Lekarze przekazali, że złożyli wniosek do Guinness World Records, więc kieł zostanie ogłoszony najdłuższym ludzkim zębem na świecie. Wszystkie niezbędne dowody zostały złożone podczas składania wniosku online – poinformował indyjski dziennik "Rising Kashmir".
Dentyści nie wiedzą, dlaczego u mężczyzny wyrósł tak dług ząb. Są jednak przekonani, że jego usunięcie było konieczne ze względów zdrowotnych. To nie pierwszy taki przypadek, podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech, w 2018 roku. Wtedy to, "rekordowy ząb" należał do pacjenta z Offenbach i mierzył 37,2 mm.
Co zęby mówią o człowieku?
Na świecie są dentyści, którzy twierdzą, że zęby mogą wiele powiedzieć o osobowości człowieka. Jednym z takich specjalistów jest dr Khaled Kasem, szef wiodącej europejskiej sieci ortodontycznej Impress. Twierdzi on, że kolor, kształt i układ zębów mogą zdradzić różne cechy naszej osobowości, nawyki i problemy.
- Twoje zęby mogą zdradzić o tobie o wiele więcej niż mogłoby się wydawać - podkreślił specjalista.
- Dentyści są w stanie wiele dowiedzieć się o człowieku, patrząc na wnętrze ust: na zębach, języku i dziąsłach widoczne są sygnały, które wskazują, jaki styl życia prowadzisz. Rozmiar, kształt i ułożenie naszych zębów może również wskazywać na osobowość człowieka - dodał. Specjalista wymienia, że dla przykładu małe zęby są oznaką nadmiernego stresu i lęku. Jak wyjaśnił dr Kasem, powodem są niewłaściwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci czy zgrzytanie zębami. - Oba nawyki są destrukcyjne i mogą prowadzić do poważnych problemów z zębami, ponieważ powoli ściera się wtedy powierzchnię zębów, co może prowadzić do ich pęknięć, a nawet utraty - kończy.
Dowiedz się więcej - Najdłuższy ząb świata - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.