Naczelna Rada Lekarska podjęła stanowisko, w którym wyraża stanowczy sprzeciw wobec nieujęcia umów na leczenie stomatologiczne w procesie podwyższenia wyceny poszczególnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Przedstawiony - w dniu 27 maja 2019 r. do konsultacji publicznych - projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia przewiduje jedynie wzrost współczynnika korygującego wycenę punktową z 1,3 do 1,5 dla świadczeń udzielonych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.
Projekt zarządzenia nie wprowadza zmian w zakresie wyceny punktów rozliczeniowych świadczeń stomatologicznych nie uwzględniając tym samym w ogóle zakresów, w których przyjęcia dzieci nie podlegają przemnażaniu przez ww. współczynnik.
Przedstawiony projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne zdaje się zupełnie pomijać fakt iż: placówki stomatologiczne są dotknięte przynajmniej w takim samym stopniu co pozostali świadczeniodawcy wzrostem kosztów oraz, że znaczna część placówek stomatologicznych nie wykonuje świadczeń podlegających ww. współczynnikowi. Świadczenia stomatologiczne nie miały od lat rewaloryzowanej wyceny. Procedury zabiegowe wyceniane są na poziomie nieprzystającym do kosztów i ryzyka ich udzielania.
W posiadaniu Prezesa NFZ jest też obszerna korespondencja Naczelnej Rady Lekarskiej wskazująca na konieczność zmiany tabeli punktowej z uwagi na ewidentne wady względnej wyceny punktowej niektórych procedur. Analiza ta poparta jest opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. Rada wskazuje, że Minister Zdrowia powinien niezwłocznie dokonać: analizy nakładów na leczenie stomatologiczne oraz wyceny świadczeń, niezbędnych korekt w ostatecznej wersji planu finansowego na 2019 r. i analizy wyceny świadczeń stomatologicznych, tak aby spowodować głębsze zmiany w Zarządzeniu będącym przedmiotem konsultacji. (PT)