Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jedną z najważniejszych nowości prezentowanych przez firmę Sirona na targach IDS w Kolonii była konsola CEREC AC. Głównym elementem nowej konsoli jest kamera CEREC Bluecam, którą wyróżnia zupełnie nowy system optyczny. W miejsce powszechnie używanego światła laserowego lub podczerwieni, zastosowane zostały niebieskie diody, a układ soczewek asferycznych koncentruje wiązkę światła  i ustawia ją równolegle do czujnika CCD. Jego czułość została zwiększona i pozwala na robienie kilkunastu zdjęć w bardzo krótkim czasie. Skan pełnego łuku zajmuje 40 sekund.

Badania In vitro przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurichu dowiodły, że zdjęcia wykonane przez kamerę CEREC Blueacam odchylają się zaledwie o 19 mikronów od pomiarów uzyskanych przy użyciu referencyjnego skanera laserowego. Dziewiętnaście mikronów to mniej niż 1/3 średnicy ludzkiego włosa. Tak wysoki stopień precyzji zapewnia świetne dopasowanie odbudowy, przyspiesza proces cementowania i zmniejsza nadwyżkę kompozytu cementującego, który należy usunąć.

Zdjęcia robione przez kamerę CEREC Blueacam są praktycznie pozbawione jakichkolwiek zniekształceń (również w obszarach peryferyjnych). System potrafi nakładać nieograniczoną ilość obrazów i tym samym tworzyć wirtualne modele trójwymiarowe połowy lub nawet całego łuku, dzięki temu dentyści mogą  zwiększyć zakres swoich usług. Mogą proponować pacjentom tymczasowe czteroelementowe mosty  tworzone bezpośrednio w gabinecie, bez konieczności pobierania tradycyjnych wycisków. W przyszłości dentyści będą mogli również przesyłać cyfrowe zdjęcia górnych lub dolnych łuków (lub ich części) do wybranego laboratorium przy użyciu wirtualnej platformy CEREC Connect.

Kamera CEREC Blueacam jest bardzo łatwa w obsłudze. Niebieskie światło umożliwia użytkownikowi dokładne określenie obszaru preparacji, gdyż głębokość pomiaru została zwiększona o 20 procent – do 14 milimetrów. Nie jest konieczne zachowanie odległości pomiędzy kamerą, a zębem; wręcz przeciwnie – kamerę można umieścić bezpośrednio na nim za pomocą niewielkiej wypustki, co ułatwia pracę w obszarze dystalnym. Kamera pozwala tym samym na robienie skanów we wszystkich obszarach jamy ustnej, które są niedostępne dla kamer o rozproszonej wiązce światła.  Wbudowany system wykrywania drgań pozwala na robienie zdjęć wyłącznie, gdy kamera jest absolutnie nieruchoma. Użytkownik po prostu przesuwa ją wzdłuż zębów pacjenta. Nie musi już naciskać pedału, ani koordynować ruchu oczu i stóp. Można więc bardzo szybko pobrać obraz całego łuku, co daje oszczędność czasu. Czujność systemu wykrywania drgań może zostać ustawiona przez użytkownika. Zwiększa to precyzję wykonania wirtualnego modelu – zwłaszcza kiedy nakłada się kilkanaście obrazów.

Dzięki autofokusowi i zwiększonej głębokości obszaru działania kamery, cały proces robienia zdjęć, poprzedzający preparację, można zlecić asystentce. (PR)

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA