Ozonoterapia już na dobre zagościła w wielu gabinetach stomatologicznych. Faktem również jest to, że niektóre rozwiązania nie sprawdziły się, ze względu na zbyt małą skuteczność czy trudność w aplikowaniu. Wiele osób neguje tę metodę leczenia, chociaż nie zapoznały się wcześniej z najnowszymi osiągnięciami techniki i nie wykazując nawet zainteresowania, jakie procesy zachodzą podczas zabiegu.
Tymczasem już od 1898 roku wiemy, że Ozon jest silnym utleniaczem, a obecnie nowoczesne rozwiązania pozwalają przekraczać bariery techniczne i korzystać z jego nieograniczonych możliwości. Badania naukowe pozwoliły precyzyjnie określić, co zachodzi podczas zabiegu ozonoterapii. Okazało się, że właściwości niszczenia organizmów niższych (bakterii, grzybów i wirusów), przypisywane wcześniej Ozonowi, posiada tlen atomowy, powstający podczas powstawania i rozpadu Ozonu. Był to impuls do skonstruowania przez niemiecką firmę MIO Internationale OzonyTron (wcześniej Mymed) nowych, prostych w obsłudze urządzeń OzonyTron, pracujących w tzw. systemie otwartym. Powstające mikrowyładowania bezpośrednio w polu magnetycznym sondy rozczepiają tlen cząsteczkowy O2 na dwie cząsteczki tlenu atomowego. Brak konieczności stosowania specjalnych kapturków ozonowych i głęboka penetracja tkanki (10 mm w głąb) czyni tę metodę niezmiernie skuteczną. Szeroki asortyment sond umożliwia dotarcie do różnych zmian.
Najnowszym rozwiązaniem firmy jest urządzenie OzonyTron XL, łączy on w sobie możliwość aplikacji sondami oraz bieżący nadmuch Ozonu z wewnętrznego generatora. Ta dodatkowa funkcja znacznie ułatwia pracę, skraca czas zabiegu i zwiększa skuteczność. Urządzenia umożliwiające tylko nadmuch mają niewielkie możliwości i skuteczność, ale połączenie aplikacji sondami, zapewniającymi głęboką penetrację leczonej tkanki i doprowadzenie Ozonu w miejsca niedostępne dla sond jest idealnym rozwiązaniem. Producent rozbudował Ozonytron XL o akumulator, który po naładowaniu umożliwia prace przez 5 dni. Wyeliminowanie przewodu zasilającego, przy stale rosnącej ilości urządzeń używanych podczas różnych zabiegów, jest bardzo istotne. Cyfrowy, prosty w obsłudze panel sterujący zapewnia komfort pracy. Pozłacane zakończenia sond i nowy styk „ślizgowy” w rękojeści, zastosowane zarówno w OzonyTron-ie X, jaki i XL, zapewniają odpowiednią przewodność impulsów, eliminując spadek intensywności zabiegów w trakcie eksploatacji. Urządzenia linii OzonyTron są obecnie wyposażone w sterowanie mikroprocesorowe, zapewniające powtarzalność zabiegów. Wszystkie podzespoły i elementy wyposażenia produkowane są w Niemczech, co zapewnia wysoką jakość i skuteczność urządzeń. Ozonytron XL jest produktem medycznym oznaczonym znakiem CE 0535 klasy IIa, zatem gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, nawet w zabiegach na otwartych ranach.