Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dzięki rozwiązaniom technologicznym zastosowanym w urządzeniu „iLase” laser może stać się jednym z codziennych narzędzi w instrumentarium lekarza dentysty. Nie bez powodu może być nazywany „laserem osobistym”. Niewielkich rozmiarów (183 mm, porównywalnie z końcówkami unitu), niewiele waży (89 g łącznie z baterią, w tym waga baterii to ok. 33 g), nie wymaga podłączenia do stałego zasilania. Jest więc mobilny oraz ma szeroki zakres wskazań do zabiegów na tkankach miękkich, co czyni go alternatywą dla rozbudowanych systemów laserowych.

Laser ten jest zakwalifikowany do IV klasy bezpieczeństwa, wymaga więc bezwzględnego użycia okularów lub gogli ochronnych oraz szczególnej ostrożności w trakcie pracy. „iLase” jest laserem półprzewodnikowym, w którym ośrodkiem optycznie czynnym jest AlGalnAs, a długość fali, jaką generuje mieści się w granicach 925 – 955 nm, średnia wartość około 940 nm. Przy długości fali 940 nm laser najlepiej absorbuje związki Hb (Hemoglobina), HbO2 oraz H2O. Praca z tą długością fali jest najlepsza zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta.

Zmodyfikowana funkcja koagulacji pozwala znacząco zmniejszyć typowe krwawienia, dzięki czemu można zrezygnować z zakładania szwów, ponadto przyspiesza gojenie się ran, a pacjenci pozbawieni są pozabiegowego dyskomfortu oraz nie muszą używać leków przeciwbólowych.

Urządzenie składa się z części głównej, osłony, wymiennej baterii oraz końcówek. Osłony nadają się do sterylizacji w autoklawie, część główna wymaga dezynfekcji. Końcówki chirurgiczne i endo-perio, dostępne w szerokim wyborze średnic (200, 300, 400 µm) i długości, zapewniają możliwość pracy praktycznie we wszystkich obszarach jamy ustnej. Końcówki są jednorazowe, co skraca procedury związane z ich używaniem.

Baterie, w jakie wyposażony jest iLase, używane w urządzeniu, nadają się do ponownego ładowania. Laser iLase nie ma pedału nożnego, jest sterowny ręcznie - praktycznie jednym palcem. W części głównej tego niewielkiego urządzenia znajdują się: LED-owy wyświetlacz z opcją opisu procedur w kilku językach oraz tylko jeden przycisk, dzięki któremu można sterować pracą całego urządzenia, bez jednostek wspomagających.

Przy pracy w trybie impulsowym laser osiąga moc wyjściową 5 W, a w trybie ciągłym około 3 W. Wskazaniami do zastosowania lasera iLase są zabiegi na tkankach miękkich, w tym m. in korekta lub wycięcie wędzidełek, korekta brodawek dziąsłowych, plastyka przedsionków, nacięcie i drenaż ropni, usuwanie włókniaków, korekta dziąsła w okolicy wyrzynających się zębów, wydłużanie koron klinicznych przez modelowanie tkanek miękkich, koagulacja, korekta dziąsła przed wyciskiem. Ten typ lasera nie jest przeznaczony do wykorzystywania w zabiegach wybielających i terapii bólu, do tych zabiegów firma oferuje system Ezlase.

Laser ilase jest produkowany w wersjach dla osób prawo i leworęcznych. Laser miał swoją premierę na początku 2010 w Chicago, podczas Midwinter Dental Meeting. Obecnie jest dostępny w Polsce w firmie Biodent, przedstawiciela firmy BIOLASE. (AL)

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA