Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Od lat odzież medyczna jest identyfikatorem pracowników służby zdrowia. Spośród osób, które udzielają świadczeń zdrowotnych z łatwością każdy wskaże lekarza, pielęgniarkę czy chirurga. Odzież ta jednak nie jest tylko elementem wystroju - to środek ochrony osobistej przed zagrożeniami.

Specyfika materiału

Praca o charakterze medycznym jest szczególna. Pracownicy mają codziennie do czynienia z materiałami potencjalnie zakaźnymi, dlatego też ich strój musi przede wszystkim chronić. Do wykonania odzieży medycznej używa się nowoczesnych tkanin, które cechują się głównie odpornością na drobnoustroje oraz patogeny. W zależności od charakteru pracy odzież medyczna może być wykonana z różnego materiału.
Lekarz rodzinny nie potrzebuje odzieży medycznej o takim samym poziomie ochrony epidemiologicznej, co chirurg. W sklepach z odzieżą medyczna można spotkać wiele modeli i wzorów odzieży ochronnej. Przy wyborze odpowiedniego zestawu pierwszym czynnikiem decydującym jest więc jakość i wytrzymałość materiału.

Funkcje odzieży medycznej

Konieczność noszenia odzieży ochronnej przez pracowników medycznych nie podlega dyskusji. W zakresie dotyczącym wymagań pomieszczeń, sprzętów oraz odzieży medycznej, istnieją regulacje prawne, których wymaganie jest ściśle przestrzegane. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu i dezynfekcji tego typu odzieży tworzy się barierę przed materiałami potencjalnie zakaźnymi, czynnikami, które mogą wywołać infekcję oraz przed środowiskiem bakteriologicznym.  Oczywiście sama odzież nie jest wystarczająca, ponieważ nie żyjemy w sterylnym środowisku. Używanie rękawiczek, masek twarzowych, okularów ochronnych a także odpowiednia higiena i dezynfekcja jest również niezbędna.

Czyszczenie i pranie

Według jednostek inspekcji sanitarnych, odzieży medycznej nie należy prać w domowych pralkach. Niemniej jednak dostęp do pralek o wysokiej klasie, z możliwością kontrolowania temperatury jest bardzo duży. Najnowsze badania w tym zakresie pokazują, że zarówno w pralniach przemysłowych, jak i w pralkach domowych przy użyciu specjalnych detergentów efekt prania jest taki sam. Można więc założyć, że czyszczenie odzieży medycznej w warunkach domowych powinno zostać dozwolone.

"Specyfika materiałów odzieży medycznej oczywiście pozwala na czyszczenie odzieży w warunkach domowych, pod warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury prania oraz użycia odpowiednich środków piorących. Niemniej jednak pranie tkaniny w domu nie gwarantuje takiego poziomu sterylizacji, jaki można uzyskać w pralni przemysłowych. Mimo wszystko zaleca się pranie uniformów medycznych w pralniach." - Twierdzi specjalista Uniformix.pl.

W warunkach szpitalnych nie ma możliwości zachowania pełnej sterylności odzieży medycznej. Dlatego tez tak bardzo istotne jest dbanie o odpowiednią dezynfekcję oraz o pozostałe elementy wpływające na tworzenie bariery przed infekcjami i materiałami zakaźnymi. Odpowiednio dobrana i wysokojakościowa odzież z pewnością wpływa na tworzenie bariery ochronnej. Warto o tym pamiętać decydując się na wybór zestawu dla siebie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA