Możliwości wykonywania zawodu zostali pozbawieni włoscy lekarze i lekarze dentyści, którzy nie zaszczepili się w pełni przeciw COVID-19. Szczepienia są obowiązkowe również dla policjantów, nauczycieli, pracowników domów opieki i żołnierzy.
Według danych pochodzących z Włoch, zawieszonych zostało około 1900 lekarzy i lekarzy dentystów, co stanowi 0,4% wszystkich medyków w tym kraju. Inne źródła podają, że niezaszczepionych pozostaje również około 30 tys. osób z pozostałych grup zawodowych objętych obowiązkiem szczepień.
Zakaz pracy dla niezaszczepionych to nie kara
- Nie wszyscy z nich należą do tzw. antyszczepionkowców. U niektórych proces szczepień może się opóźniać np. ze względu na stan zdrowia albo przechodzoną właśnie chorobę COVID-19 – informują eksperci.
Do lekarzy i lekarzy dentystów zaapelowano, by zawieszenia nie traktowali jako kary. Traktuje się to jako środek prewencji, którego celem jest zapewnienie ciągłości opieki medycznej we Włoszech i utrzymanie poziomu bezpieczeństwa podczas leczenia.
Przypomnijmy, że w Polsce od 1 marca wchodzi w życie obowiązek szczepień medyków wprowadzony przez rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. W tym temacie coraz częściej wypowiadają się dyrektorzy placówek medycznych, którzy nie mają jednej wypracowanej ścieżki, co robić, gdy w życie wejdzie obowiązkowe szczepienie medyków. Pojawiają się propozycje, by niezaszczepionych pracowników wciąż zachęcać do szczepień, czy też wysłać na bezpłatny urlop.
Szczepienia lekarzy w Polsce
Przypomnijmy, że przepisy jak na razie nie dają pracodawcy prawa sprawdzenia, czy jego pracownik ten obowiązek wypełnił. Teoretycznie takie prawo miałby dać projekt tzw. ustawy Hoca, który wprowadza możliwość weryfikowania szczepień lub wymagania testów na COVID-19.
Szczegółowo o tym problemie napisaliśmy w najnowszym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Jeśli chcesz zakupić ten numer zamów prenumeratę.
Dowiedz się więcej.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.