Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Stwierdzeniem naruszenia prawa w kwestii wyrażenia zgody przez pacjenta na zabieg oraz prawa do informacji kończy się 7 na 10 postępowań prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta. Jest to dowodem na to, że choć zgoda pacjenta co do zasady jest ważna bez względu na formę, jakiej została wyrażona, to lekarze i lekarze dentyści są narażeni na liczne roszczenia.

Czym jest zgoda pacjenta na zabieg?

Niezwykle istotne jest to, że zgoda pacjenta to jednostronne, odwołalne oświadczenie woli, dzięki któremu wyłączona zostaje bezprawność interwencji medycznej. Odbywa się to w granicach prawnie dopuszczalnych przy jednoczesnym przejęciu przez pacjenta lub osoby wyrażającej zgodę w jego imieniu ryzyka zwykłych następstw związanych z udzielanym świadczeniem. To lekarz lub lekarz dentysta musi też udowodnić, że udzielenie zgody poprzedziło udzielenie przystępnej informacji. Mówią o tym przepisy.

Zgodnie z art. 32 ust. 7 ustawy o zawodzie lekarza, zgoda pacjenta może być wyrażona ustnie, a nawet poprzez zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się czynnościom medycznym.

Forma udzielenia zgody na zabieg

Zgoda musi zostać przez niego udzielona w odpowiedniej formie, w zależności od ich rodzaju, a także wieku pacjenta. Ustawodawca rozróżnia rodzaje zgód, takie jak zgoda pisemna, zgoda świadoma, zgoda dorozumiana czy kumulatywna. Ustawodawca w pewnych przypadkach wymaga, by zgoda na udzielenie świadczenia medycznego była wyrażona zarówno przez pacjenta, jak i przez dodatkowy podmiot. Określa się ją mianem "zgody równoległej" lub "zgody podwójnej". - Aż 69 proc. postępowań w zakresie prawa pacjenta do wyrażenia zgody oraz prawa do informacji kończy się stwierdzeniem naruszenia prawa – wynika z raportu Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) za lata 2019-2021.

Rzecznik Praw Pacjenta przytoczył przykład, w którym do podmiotu leczniczego zgłosił się 17 – letni pacjent. Miał atypową zmianę skórną. Została ona podczas wizyty usunięta chirurgicznie, lekarz specjalista przed wykonaniem zabiegu, uzyskał zgodę jedynie od matki pacjenta. Rzecznik stwierdził naruszenie prawa, bo w przypadku pacjenta, który ukończył 16 rok życia, wymagana jest zgoda podwójna. Prawnicy zachęcają lekarzy do udziału w szkoleniach z zakresu aktualnie obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa sądów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zgoda pacjenta na zabieg

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA