Lekarze dentyści nie są upoważnieni do wystawania recept z oznaczeniem „DZ” i „S”, uprawniających do przyznawania bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz seniorów – przypomina Śląska Izba Lekarska. To ograniczenie nie dotyczy tylko dentystów. Problemów prawnych z wystawianiem darmowych recept jest więcej.
W przeciwieństwie do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (przepisu art. 3 ust. 1), ustawa o świadczeniach, która daje możliwość wystawiania darmowych leków nie definiuje pojęcia „lekarz”, w ramach którego rozumie się obydwie grupy zawodowe – zarówno lekarzy, jak i lekarzy dentystów.
Kto jeszcze nie może wystawiać recept na bezpłatne leki?
Izba na swojej stronie internetowej przypomniała, że zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, recept z uprawnieniem „DZ” i „S” nie mogą wystawiać:
- lekarze zatrudnieni w hospicjach i hospicjach domowych (zakres opieki paliatywnej i hospicyjnej),
- lekarze realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu „świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze” w ramach opieki długoterminowej,
- lekarze z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych,
- lekarze z gabinetów prywatnych.
– Recepty wystawione przez tych lekarzy dla pacjentów ubezpieczonych są realizowane ze zniżką wynikającą z wykazu leków refundowanych, ale bez prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne – czytamy na stronie Izby.
Recepty na bezpłatne leki – trzeba wyjaśnić wątpliwości
Pismo do Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban. Zwraca się z prośbą, by NRL podczas rozmów z Ministerstwem Zdrowia zwróciła uwagę na niedoprecyzowane zapisy w przepisach przyznających seniorom 65+ i dzieciom do 18. roku życia bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne określone w wykazie.
– Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, uprawnionymi do wystawiania recept są lekarze udzielający świadczeń w ramach: POZ, AOS i leczenia szpitalnego, ale także lekarze, posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu. Wątpliwości dotyczą sposobu rozumienia pojęcia „lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu”. Z uzyskanych informacji wynika, że ministerstwo zdrowia określenie to tłumaczy inaczej aniżeli pojęcie to rozumiane jest na gruncie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Tu rozumiane jest jako lekarz niewykonujący zawodu, ale uprawniony do wystawiania recept pro auctore i pro familiae – poinformowano.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Recepty na bezpłatne leki
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.