Lekarz stomatolog powinien dać pacjentowi do podpisania zgodę na zabieg leczenia chirurgicznego zębów czy zabieg wybielania. Krótka forma zgody może brzmieć następująco: „zgadzam się na przeprowadzenie zabiegu… (nazwa zabiegu) i zostałem poinformowany o ewentualnych efektach ubocznych.
Ale, ze względu na to, że nie zostały wyszczególnione konkretne zagrożenia, w sytuacji błędu lekarskiego, lekarz nie ma dowodu w dokumentacji, że ostrzegł przed konkretnymi powikłaniami. Jak zatem powinna wyglądać taka zgoda?
- zgoda pacjenta na leczenie – nazwa leczenia;
- imię i nazwisko oraz PESEL pacjenta;
- podstawa prawna: nazwy ustaw: art. 32 – 35 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity Dz. U. z 2008 nr 136 poz. 857 z późniejszymi zmianami) oraz art. 16 -18 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 r. Nr 52 poz. 417 z późn. zm.)
- wyrażam zgodę na leczenie (nazwa leczenia) przez lek. dent. ……………………………….. w ……………………………………………
- oświadczenie, że pacjent udzielił wyczerpujących i prawdziwych informacji co do swojego stanu zdrowia. W załączniku dodać ankietę wypełnioną przez pacjenta dotyczącą jego zdrowia. Warto dodać oświadczenie pacjenta: „O wszelkich zmianach stanu mojego zdrowia zobowiązuję się powiadomić lekarza prowadzącego. Przyjmuję do wiadomości, że w/w są danymi poufnymi. Wyrażam zgodę na wykonanie dokumentacji radiologicznej i fotograficznej”.
W zależności od rodzaju zabiegu powinny zostać zawarte informacje dotyczące:
- techniki i przebiegu zabiegu;
- momentu, w którym lekarz zdecydował o zabiegu;
- ryzyka powikłań, np.: obrzęku, krwawienia, stanu zapalnego, utrudnionego gojenia się;
- działań i i profilaktyki, za które odpowiedzialny jest pacjent po zabiegu: np. niemożności picia alkoholu, palenia tytoniu, prowadzenia pojazdów po zabiegu, konieczności przyjmowania antybiotyku po zabiegu czy higieny jamy ustnej po zabiegu.
- koszcie zabiegu.