Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówTylko do dziś (29 lipca) gabinety lekarskie i szpitale mogą składać oświadczenia, na podstawie których będzie można uzyskać ulgę w płaceniu za energię elektryczną w II półroczu 2019 r. Ceny energii pod koniec 2018 roku "poszły" w górę, jednak rząd postanowił zrekompensować te podwyżki. Nie złożenie oświadczenia w terminie, spowoduje naliczenie opłat za zużycie energii po wyższych stawkach.

W przypadku gospodarstw rodzinnych i małych firm zarejestrowanych w domach, obniżka cen jest automatyczna. Jednak firmy uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek, a też chciałyby skorzystać z tej obniżki. Ta zasada dotyczy wszystkich małych i dużych przedsiębiorców i szpitali oraz jednostek sektora publicznego.
Oświadczenie jest konieczne, bowiem każda z firm odbierających prąd od firmy energetycznej teoretycznie może go dalej odsprzedawać. Jeśli tak się dzieje korzysta z innych uregulowań prawnych. Natomiast jeśli firma, gabinet, szpital jest odbiorcą końcowym, a tak jest w zdecydowanej większości przypadków, może skorzystać z ulgi. Jednak zakład energetyczny musi mieć pisemne potwierdzenie, że tak jest.
Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych – tzw. ustawa o cenach prądu, obowiązuje od 29 czerwca 2019 r. Kilka dni temu minister energii podpisał rozporządzenie do tej ustawy – w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Wedle tej ustawy mamy dokładnie miesiąc na złożenie stosowych oświadczeń.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA