Właściciele gabinetów dentystycznych mogą odetchnąć z ulgą. Sejm RP uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Wynika z niej, że pracownie RTG do zdjęć wewnątrzustnych nie będą podlegały audytom klinicznym zewnętrznym.
- Obowiązek posiadania inspektora ochrony radiologicznej nie będzie dotyczył jednostki ochrony zdrowia prowadzącej działalność polegającą jedynie na wykonywaniu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych za pomocą aparatów rentgenowskich służących wyłącznie do tego celu albo prowadzącej działalność polegającą jedynie na wykonywaniu densytometrii kości za pomocą aparatów rentgenowskich służących wyłącznie do tego celu - czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.
Oznacza to, że w gabinetach stomatologicznych nie trzeba będzie zatrudniać Inspektora ochrony radiologicznej. To bardzo dobra widomość, bo wydawało się że zmienione Prawo Atomowe doprowadzi do absurdu, którym była by konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników tylko po ta aby nadzorowali pracę aparatu RTG.
- Ponadto ustawa wprowadza zmiany w zakresie audytów klinicznych wewnętrznych. Jak dotąd audyt kliniczny wewnętrzny był wykonywany przez dwie osoby uprawnione do stosowania medycznych procedur radiologicznych, z kolei nowelizacja reguluje, że zapis ten nie ma zastosowania do działalności prowadzonej osobiście, w której audyt wewnętrzny może być przeprowadzony przez jedną osobę, która jest uprawniona do stosowania medycznych procedur radiologicznych podlegających temu audytowi. Wprowadzono również obowiązek przesłania kopii raportu z audytu wewnętrznego klinicznego do komisji procedur i audytu – informuje NRL.
Spora rewolucja nastąpi również w dziedzinie szkoleń z ochrony radiologicznej pacjenta. Obowiązywać będzie system punktowy kształcenia ustawicznego. Wymagane będzie zdobycie 20 punktów szkoleniowych w ciągu kolejnych 5 lat. Ustawa zakłada, że będzie można je zdobyć poprzez:
• odbycie dotychczasowego szkolenia z egzaminem - 20 pkt szkoleniowych,
• udział w innym szkoleniu - 1 pkt szkoleniowy za 1 godzinę szkoleniową,
• udział w krajowym lub międzynarodowym kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym poświęconym zagadnieniom ochrony radiologicznej - 5 pkt szkoleniowych,
• wygłoszenie wykładu lub wystąpienia z ww. dziedziny - 10 pkt szkoleniowych.
- Jednocześnie informujemy, że prace legislacyjne nad ustawą zmieniającą ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej nie zostały zakończone. Ustawę musi jeszcze przyjąć Senat RP oraz podpisać Prezydent RP. Nie mniej mając na uwadze długi okres oczekiwania na przyjęcie ww. ustawy, uznajemy za stosowne - już na tym etapie procesu legislacyjnego - powiadomienie lekarzy dentystów o zmianach, które z niej wynikają – czytamy na stronie Naczelnej Rady lekarskiej.