Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma na celu wzmocnienie pozycji pacjenta i stanowi odpowiedź na najczęściej zgłaszane uwagi strony społecznej. Szereg nowych rozwiązań przygotował Rzecznika Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.
Propozycje nowelizacji ustawy wynikają przede wszystkim z potrzeby zwiększenia uprawnień pacjentów i ochrony ich interesów. Najważniejsze zmiany obejmują między innymi uregulowanie prawa pacjenta do tajemnicy medycznej, ustanowienie instytucji kuratora medycznego oraz pełnomocnika medycznego, a także powołanie Rady Organizacji Pacjentów, składającej się z przedstawicieli organizacji pozarządowych. Rzecznik wnioskuje także o nieodpłatne udostępnianie pacjentom pierwszej kopii dokumentacji medycznej. Bartłomiej Chmielowiec proponuje również zwolnienie z konieczności ponoszenia opłat jednego z rodziców za pobyt przy dziecku w szpitalu. Uregulowanie warunków pobytu najmłodszych pacjentów w szpitalach w tym zakresie zapowiedziało już Ministerstwo Zdrowia.
Szczególną troską Rzecznik Praw Pacjenta objął prawa osób bliskich zmarłych pacjentów – w zakresie dochodzenia roszczeń przed sądami – lub niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody na określone procedury medyczne, które powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zgodnie z propozycją Rzecznika informacje objęte tajemnicą medyczną w przypadku zmarłego pacjenta będą mogły być udostępnione osobie bliskiej pacjenta.
Jedną ze zmian będzie także wprowadzenie katalogu praw i obowiązków pacjenta. Uporządkowanie tych zagadnień ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia oraz poprawi komunikację między personelem medycznym a pacjentami. Do tej pory zdarzało się, że prawa i obowiązki pacjenta stanowiły przedmiot swobodnych interpretacji, co utrudniało pacjentom funkcjonowanie w systemie opieki zdrowotnej.
- Nowelizacja, nad którą pracujemy, jest bardzo ważna dla pacjentów. Z tego powodu do konsultacji w tej sprawie zaprosiłem szerokie grono ekspertów z organizacji, które codziennie zmagają się z problemami obecnymi od wielu lat w systemie opieki zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest, aby wysłuchać przede wszystkim tych, którzy na co dzień pracują z pacjentami. Do przygotowania nowelizacji wykorzystaliśmy wiedzę, którą posiada Biuro Rzecznika Praw Pacjenta a jednocześnie prowadzimy szeroki proces konsultacji – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, podczas dzisiejszego spotkania z organizacjami pacjentów.